WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania
21.01.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
08.03.2013.
ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania

CHOSZCZNO Modlitwa przy grobie, sympozjum popularno-naukowe oraz msza św., to najważniejsze akcenty wczorajszych obchodów 10 rocznicy śmierci ks. prałata  JANA ABRAMSKIEGO. – Był człowiekiem działania – mówił o nim metropolita szczecińsko-kamieński abp ANDRZEJ DZIĘGA, który koncelebrował mszę w jego intencji. O tym, że była to jedna z najważniejszych postaci powojennego Choszczna świadczy powyższe zdjęcie wykonane 26 lutego 2003 roku. - To był największy pogrzeb po 1945 roku - mówią mieszkańcy. 
 ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania W trakcie sympozjum popularno-naukowego, które odbyło się w sali lustrzanej Choszczeńskiego Domu Kultury dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ mówił o tradycjach sakralnych Choszczna w średniowieczu. Przypomniał, że chrześcijaństwo na Pomorze dotarło już w połowie X wieku, w czasie panowania polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Choszczno i okolice najpierw podlegały biskupstwu misyjnemu w Poznaniu, a od roku tysięcznego biskupstwu w Kołobrzegu. Podkreślił, że w latach 1124-1128 w naszych okolicach z wyprawą misyjną przebywał biskup Otton z Bambergu oraz to, że w średniowieczu największymi symbolami sztuki sakralnej w naszym mieście były: kościół, klasztor i cztery kaplice ze szpitalami. – Do naszych czasów przetrwały nieliczne, ale jakże cenne – podsumował, przypominając historię powstania najważniejszego zabytku naszego miasta czyli drzewa Jessego. ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania
Z kolei o powrocie katolików do Choszczna i historii tej parafii do 1993 roku mówił ks. kan. dr hab. GRZEGORZ WEJMAN. – W tym roku parafia choszczeńska obchodzić będzie 105-lecie zaistnienia w czasach nowożytnych i współczesnych – profesor tłumaczył, że po średniowieczu (13 grudnia 1534 roku na sejmiku w Trzebiatowie) Choszczno, a z nim całe Pomorze dostało się w wir protestantyzmu. Wówczas zaniechano eucharystii, a nowi władcy tych ziem za wszelką cenę chcieli  ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania wyrugować katolicyzm. Tu na dowód przytoczył elektora Wilhelma I, który w swoim testamencie dziękuje Bogu, że Brandenburgia i Pomorze zostały całkowicie uwolnione od „strasznej papieskiej ohydy i bałwochwalstwa”. To od niego dowiedzieliśmy się, że w powiecie choszczeńskim w 1851 roku było 75 katolików,  nieistniejący już kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowano na początku XX wieku, a parafii choszczeńskiej podlegało wówczas 115 miejscowości, od Kalisza po Myślibórz. Przypomniał też to, że 15 sierpnia 1945 roku pierwszym proboszczem był ks. KAROL CHMIELEWSKI. Kilka dni potem wyjechał do Słupska, a jego następcą został ks. JERZY KOWALSKI.
ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania
Ks. kan. GRZEGORZ SUCHOMSKI, gospodarz wczorajszych obchodów opowiedział o 20-leciu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie, a na zakończenie regionalista TOMASZ JABŁECKI przedstawił biografię śp. ks. prał. J. Abramskiego. Skróconą historię jego życia znajdziemy w artykule „Prałat konserwator”. Dodajmy też, że sympozjum „przyozdobiła” JOANNA RYBKA, która zaprezentowała poświęcony mu wiersz, autorstwa ks. SŁAWOMIRA KOKORZYCKIEGO. ks. Jan Abramski - Był człowiekiem działania
W trakcie tej konferencji, a potem także w czasie mszy, którą koncelebrował metropolita szczecińsko-kamieński abp ANDRZEJ DZIĘGA, powiedziano prawie wszystko o prałacie Abramskim. Odczytano też list, który z okazji rocznicy jego śmierci do wiernych skierował przyjaciel naszego prałata, abp JÓZEF MICHALIK. W naszej galerii znajdziemy zdjęcia, które zostały wykonane podczas wczorajszych uroczystości, a także te, które uczestnicy sympozjum mogli obejrzeć w specjalnie przygotowanej multimedialnej prezentacji. Wykorzystaliśmy te, które znaleźliśmy w kronikach parafii pw. NNMP, a także ze zbiorów prywatnych: SABINY JAŁOSZYŃSKIEJ, KATARZYNY KRAMEK, MARII KOWAL, J. HUK, Z. MADEJSKIEJ, JERZEGO GAWRIOŁKA, BOŻENY CHOBER, rodziny SZCZYGIELSKICH i ZYCHOWICZÓW oraz niżej podpisanego.
Tadeusz Krawiec

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.