WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy
19.12.2018.
SESJA RADY MIEJSKIEJ GODZ 14:00
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
18.02.2014.
CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy
CHOSZCZNO - Co roku, w wyniku załamania się lodu w naszym kraju ginie kilkadziesiąt osób – BRONISŁAW PAWLACZYK, prezes Choszczeńskiego Oddziału WOPR ostrzega przed wchodzeniem na coraz cieńszą taflę lodu. Kilkunastodniowe ocieplenie sprawiło, że wręcz topnieje w oczach. W piątek choszczeńscy woprowcy i strażacy pokazywali jak się mamy zachować gdy wpadniemy do przerębli.

CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy  O tym, że z lodem nie ma żartów przekonało się już wielu choszcznian. – Najczęściej załamuje się pod amatorami łyżwiarstwa zapuszczającymi się w miejsca, które zazwyczaj nie zamarzają – opowiadają wędkarze. Przypominają sytuację sprzed trzech lat, w której musieli pomagać dwóm chłopcom. – Na szczęście bardzo szybko przynieśliśmy drabinę. Dzięki niej mogliśmy dotrzeć do samej krawędzi przerębli – opowiada pan Jerzy. Podkreśla, że byli to bardzo sprawni chłopcy, jednak nie powiodły się ich próby wpełznięcia na lód. Pokazują nam kolce asekuracyjne z gwizdkiem, które zabierają na każdą wyprawę wędkarską. – Kosztuje niespełna 20 zł i CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy  dzięki nim w kilka sekund możemy powrócić na taflę lodu – tłumaczą, że wystarczy je powiesić na szyi lub włożyć do kieszeni kamizelki. Pokazują nam też inne sposoby zabezpieczania się (głównie przy pomocy asekuracyjnej linki) i zgodnie podkreślają, że nie wchodzą na lód cieńszy niż 10 centymetrów. Innym też odradzają. Na niedzielnych zawodach, które rozgrywali na jeziorze Żeńsko pokrywa lodowa miała około 20 centymetrów. Trwające od kilkunastu dni ocieplenie sprawia, że najpierw zaczyna topnieć od brzegu. Po zawodach zgodnie stwierdzili, że to ostatnia impreza w tym roku.
CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy
Ratownicy WOPR, strażacy, czy wspomniani wyżej wędkarze doskonale wiedzą, że gdy wpadniemy do lodowatej wody musimy się z niej jak najszybciej wydostać. Fachowcy twierdzą, że jesteśmy w stanie przeżyć w niej maksymalnie 15-20 minut. - Gdy już wpadniemy do wody to oszczędzajmy siły, wołajmy o pomoc i próbujmy się wydostać. Pamiętajmy, że wybierając się na lód poczujemy się pewniej jeśli zabierzemy ze sobą kawałek kija, dwa uchwyty z kolcami (kolce asekuracyjne z gwizdkiem – patrz zdjęcie), linkę asekuracyjną czy nawet gwizdek, przy pomocy którego będziemy mogli zwrócić na siebie uwagę - tłumaczył BRONISŁAW PAWLACZYK, prezes Choszczeńskiego Oddziału WOPR. Apelował, abyśmy sami nie wybierali się na lód, a miejsca szczególnie niebezpieczne (trzciny, szuwary, oparzeliska) omijali z daleka. Strażacy z KP PSP w Choszcznie zainscenizowali kilka sposobów ratowania osoby, która wpadła do przerębli. Pokazali też jak należy obchodzić się z osobą, którą wyciągnęliśmy z lodowatej wody.
CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy
Przy tej okazji przypominamy też, że podobnie jak w latach poprzednich, choszczeński oddział WOPR rozmieścił wokół jeziora Klukom (plaża miejska, ul. Nadbrzeżna i w okolicach ujścia kanału przy parku kard. Wyszyńskiego) kilkumetrowe, drewniane drągi. Nie można ich przegapić, bo są ułożone na specjalnych metalowych podporach. - Umieściliśmy je w miejscach, w których mieszkańcy miasta najczęściej wchodzą na lód. Tu ogromny apel do naszego społeczeństwa o to, by ich stamtąd nie wyrzucać, bo służą do ratowania osób, pod którymi załamał się lód – tłumaczy prezes WPOR.
Tadeusz Krawiec

LODOWE PRZYKAZANIA
Zanim wejdziesz na lód
:

- Nie wyruszaj na lód samodzielnie
- Nie wchodź na lód cieńszy niż 10 centymetrów
- Omijaj, trzciny, szuwary, oparzeliska
  CHOSZCZNO - WOPR - Pokaz ratownictwa - Lód coraz cieńszy
Gdy lód się zarwie:
- Nie wpadaj w panikę. Wzywaj pomocy, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody i jeśli jest to możliwe zdejmij buty i kurtkę, bo wtedy łatwiej utrzymasz się na powierzchni

Kiedy zauważysz, że pod kimś zarwał się lód:
- Wezwij pomoc (numer 112 z telefonu komórkowego) i staraj się podać tonącemu coś dłuższego (szalik, ubranie, gałąź, drąg, nigdy ręki!) by mógł się wydostać na krawędź lodu

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2018 www.choszczno.pl.