WiększaMniejszyNormalny
18.10.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Wycięli hołubca Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
14.10.2014.

Choszczno - Stobniczanie - Wycięli hołubca

CHOSZCZNO. 12 października Zespół Pieśni i Tańca Stobniczanie wziął udział w ustanawianiu Ogólnopolskiego Rekordu w Wycinaniu Hołubców. Ponad 30 tancerzy wystąpiło m.in. na wiadukcie kolejowym, na nowo otwartym pomoście, a także na polu golfowym Modry Las. W tym dniu razem z nimi wycięło hołubca 93. choszcznian, a w kraju i za granicą łącznie 2200 osób.

 

Wycięli hołubca

Akcja zorganizowana została przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w ramach obchodów Dnia Tańca Ludowego. – Mówiąc w dużym skrócie, polega to na tańczeniu charakterystycznych kroków tańców ludowych w wielu miastach  jednocześnie – tłumaczy ARTUR KOŁODZIEJSKI. Podkreśla, że chodzi tu przede wszystkim o propagowanie polskiego folkloru. - Wyjście w strojach na ulice, taniec, śpiew, zachęcanie przechodniów do wspólnej zabawy, nauka kilku podstawowych kroków, w tym hołubców, którym to akcja zawdzięcza swoją nazwę. To wszystko razem tworzy niecodzienne widowisko, przy którym bawi się zarówno zespół, jak i przechodnie – dodaje MAGDALENA MATUSZCZAK.

  Wycięli hołubcaTego dnia Stobniczan spotkać można było w wielu punktach miasta. - Ponad 30 członków zespołu, w tym dorośli, dzieci i para prześlicznych, dwuletnich maluszków oraz zawsze towarzysząca zespołowi Kapela Ludowa. Byliśmy m.in. na wiadukcie kolejowym, na nowo otwartym pomoście przy Starostwie. Zatańczyliśmy poloneza, śpiewaliśmy i oczywiście wycinaliśmy z mieszkańcami hołubce. O tym, że to się spodobało świadczy fakt, że podchodziło do nas wiele osób, chcieli porozmawiać, zatańczyć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie dziwię się ich reakcji, bo przecież kilkadziesiąt osób w pięknych tradycyjnych strojach na ulicach naszego miasta, to raczej niecodzienny widok – komentuje JUSTYNA WŁUDARSKA. Stobniczanie pojawili się również na polu golfowym Modry Las, gdzie zatańczyli i zrobili sobie mini sesję zdjęciową. Potem zespół zatańczył jeszcze na placu przy fontannie i tu był wspierany przez młodych Stobniczan, których od niedawna w Szkole Podstawowej nr 1 w Choszcznie prowadzi BARBARA GRZEJSZCZYK. Samo bicie rekordu miało miejsce na placu przy kościele, gdzie akurat trwały Dni Papieskie. Stobniczanie przed zatańczeniem finałowego i tradycyjnego już dla tej imprezy poloneza, zajęli mieszkańcom kilka minut, zachęcili do zabawy, pokazali jak i wycięli z nimi hołubce. - Taniec ludowy zdecydowanie łączy pokolenia, bo widziałam, że nawet dwuletnie dzieci rewelacyjnie się bawiły. Też spróbowałam swoich sił i wcale tego nie żałuję – mówi PATRYCJA FISZER.

Wycięli hołubca

Wszyscy członkowie zespołu nie kryli zaskoczenia tym, że aż 93 osoby dołączyły do nich w momencie bicia rekordu. Dziękując wszystkim, podkreślają, że w sumie rekord ustanowiło 2200 osób, które jednocześnie wycinały hołubce w Choszcznie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zgierzu, Zielonej Górze, a nawet w Buenos Aires.

Komentując całe wydarzenie, należy podkreślić, że wyjście z folklorem na ulice naszego miasta i ogromna sympatia mieszkańców, to powody dla których Stobniczanie działają dalej i już przygotowują się do kolejnych występów. Zapraszamy do śledzenia profilu Zespołu Pieśni i Tańca Stobniczanie na facebooku. Tam znajdziecie nasze filmy, galerie, relacje i zapowiedzi występów. Chętnych do tańczenia z nami zapraszamy w każdy wtorek o 19.00 do Choszczeńskiego Domu Kultury. Mamy też zespół śpiewaczy, który ćwiczy w środy od 19.30.
Magdalena Szarawaga

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.