WiększaMniejszyNormalny
23.09.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Szli od Zamęcina Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.11.2014.
Choszczno - Oflag IIB - Szli od Zamęcina
CHOSZCZNO. Dzisiaj w auli JP II przy kościele św. Jadwigi Królowej odbyła się konferencja popularno – naukowa „Za drutami II”. Przez kilkadziesiąt powojennych lat powtarzano informację, że polscy oficerowie przywiezieni zostali pociągiem do ówczesnego Arnswalde i z dworca przeprowadzono ich do oflagu. Dziś sprostował to ANDRZEJ SZUTOWICZ, który dotarł do wspomnień podporucznika Kazimierza Szuberta. Oficer w swoim pamiętniku dokładnie opisuje, że przywieziono ich ze Stargardu Szczecińskiego, do małej stacyjki Sammenthin (Zamęcin) i dopiero stamtąd maszerowali do obecnych koszar. Dzisiaj takich ciekawostek usłyszeliśmy więcej.

Konferencję otworzył dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ, który podkreślił, że została przygotowana przez Zespół Szkół nr 1 w Choszcznie oraz ks. ANDRZEJA LEMIESZKĘ. Jej tytuł „Za drutami” nawiązuje do życia jeńców w niewoli, a także do gazety wydawanej w Oflagu IIB Arnswalde. – Dzisiaj, w ramach obchodów 75. rocznicy powstania oflagu, zorganizowaliśmy wielkie obchody, wśród których znajduje się także dzisiejsza konferencja. To kontynuacja naszych starań o zachowanie pamięci o polskich i francuskich jeńcach, a te starania nawiązują do słów św. Jana Pawła II, który powiedział, że świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało, prawo do swojego miejsca na ziemi – mówił.

„Kampania wojenna 1939 roku”, „Powstanie Oflagu II B Arnswalde”, „Życie duchowe i kultura w obozie jenieckim” i „Historia garnizonu w Choszcznie”, to tytuły referatów, które kolejno przedstawili: dr G.J. Brzustowicz, ANDRZEJ SZUTOWICZ, ks. A. Lemieszko i SŁAWOMIR GIZIŃSKI. Burmistrz ROBERT ADAMCZYK zaproponował, żeby wszystko zostało udokumentowane specjalnym wydawnictwem, które podkreśli charakter tego wydarzenia. Do tematu wrócimy, jednak warto na podsumowanie przytoczyć wypowiedź DARIUSZA CZERNIAWSKIEGO z Bornego Sulinowa, który m.in. był jednym z głównych animatorów obcChoszczno - Oflag IIB - Szli od Zamęcina hodzonej w maju 2012 roku 70. rocznicy zamiany jeńców z w oflagach II B Arnswalde i II D Gross Born. - Jestem po raz kolejny w waszym mieście i zdecydowanie muszę podkreślić, że Choszczno i Borne Sulinowo łączy bardzo wiele. Chciałbym podziękować tym, którzy od lat interesują się historią. Pełne słowa uznania  kieruję do pułkownika A. Szutowicza, który zainspirował mnie do drążenia tematu obozu jenieckiego. To właśnie dzięki niemu zrozumiałem, jak bardzo ważnymi w naszej tożsamości są Oflag II B i II D Gross Born. Szacunek dla A. Szutowicza, ks. A. Lemieszki i S. Gizińskiego, którzy tworzą coś, nie z obowiązku, ale z potrzeby serca. Na takie wydarzenia mogę zawsze przyjeżdżać do Choszczna. Zapraszajcie mnie – powiedział. (obchody 70. rocznicy zamiany jeńców w Choszcznie i Bornym Sulinowie) .
 
Jutro (8 listopada) o 15.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie, gdzie odbędzie się spotkanie ze S. Gizińskim i A. Szutowiczem, autorami książki "Oflag II B Arnswalde.
                                                    Pełny program obchodów znajdziemy tutaj.
Tadeusz Krawiec
Choszczno - Oflag IIB - Szli od Zamęcina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.