WiększaMniejszyNormalny
26.05.2019.
SESJE RADY MIEJSKIEJ
 
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
W polsko-francuskim klimacie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.11.2014.
Choszczno - W polsko-francuskim klimacie CHOSZCZNO. Wczorajsza msza św. i odsłonięcie tablicy, zakończyły tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, a także cykl imprez związanych z 75. rocznicą utworzenia Oflagu II B. W sobotę (8 listopada) ANDRZEJ SZUTOWICZ odkrywał kulisy napisania książki „Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”, a w poniedziałek (10 listopada) młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie zaprezentowała widowisko zatytułowane „Mojej Ojczyźnie”. 

Na sobotnie spotkanie z ANDRZEJEM SZUTOWICZEM, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, warto było zajrzeć, bo współautor książki „Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”, zawsze potrafi czymś zaskoczyć. Tym razem pochwalił się, że odkrył trzeciego generała, który był więziony w arnswaldzkim oflagu. Także dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi znajdują się oryginalne zapiski podporucznika Kazimierza Szuberta, który przez prawie dwa lata (od 6 grudnia 1939 roku) w swoich pamiętnikach opisywał pobyt w oflagu. Choszczno - W polsko-francuskim klimacie
Zapraszając na poniedziałkową wieczornicę zatytułowaną „Mojej Ojczyźnie” przypomnieliśmy podobne wydarzenie, które młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie zaprezentowała w maju 2012 roku, kiedy to obchodziliśmy 65. rocznicę zamiany polskich i francuskich jeńców w oflagach II B Arnswalde i II D Gross Born. Tym razem uczniowie, których przygotowały nauczycielki JOANNA KOLENDA i MARZENA BRZĘCZKOWSKA zaprosiły publiczność do wspólnego śpiewania pieśni, które na stałe wpisały się w patriotyczny klimat Polski i Polaków. - To była wspaniała lekcja patriotyzmu i myślę, że młodzież Zespołu Szkół nr 1 zasługuje na uznanie, a szczególne brawa kieruję do pań, które to przygotowały – skomentował to burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Zaproponował też, aby ten spektakl mogła obejrzeć szersza grupa dzieci i młodzieży. Z kolei ks.Choszczno - W polsko-francuskim klimacie ANDRZEJ LEMIESZKO, główny organizator obchodów 75. rocznicy utworzenia oflagu nawiązał do lat 90., kiedy to wspólnie z młodzieżą odwiedzili Katyń. – Zbliżając się do miejsca wojennej kaźni, zaczęliśmy śpiewać piosenkę „Maszerują strzelcy, maszerują”. Takich chwili nie zapomina się do końca życia – zapewnił.
Wczoraj w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowych wojska i straży pożarnej. Po jej zakończeniu na ścianie kościoła odsłonięto tablicę upamiętniającą 75. rocznice utworzenia Oflagu II B Arnswalde. Na długo to wydarzenie zapamiętają dzieci: PIOTR GRUBBA, ALEKSANDRA DZIEDZIC i ZOFIA LEWANDOWSKA, których burmistrz R. Adamczyk poprosił do odsłonięcia symbolicznej wstęgi.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.