WiększaMniejszyNormalny
22.10.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
W polsko-francuskim klimacie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.11.2014.
Choszczno - W polsko-francuskim klimacie CHOSZCZNO. Wczorajsza msza św. i odsłonięcie tablicy, zakończyły tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, a także cykl imprez związanych z 75. rocznicą utworzenia Oflagu II B. W sobotę (8 listopada) ANDRZEJ SZUTOWICZ odkrywał kulisy napisania książki „Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”, a w poniedziałek (10 listopada) młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie zaprezentowała widowisko zatytułowane „Mojej Ojczyźnie”. 

Na sobotnie spotkanie z ANDRZEJEM SZUTOWICZEM, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, warto było zajrzeć, bo współautor książki „Oflag II B Arnswalde. Jenieckie losy”, zawsze potrafi czymś zaskoczyć. Tym razem pochwalił się, że odkrył trzeciego generała, który był więziony w arnswaldzkim oflagu. Także dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi znajdują się oryginalne zapiski podporucznika Kazimierza Szuberta, który przez prawie dwa lata (od 6 grudnia 1939 roku) w swoich pamiętnikach opisywał pobyt w oflagu. Choszczno - W polsko-francuskim klimacie
Zapraszając na poniedziałkową wieczornicę zatytułowaną „Mojej Ojczyźnie” przypomnieliśmy podobne wydarzenie, które młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie zaprezentowała w maju 2012 roku, kiedy to obchodziliśmy 65. rocznicę zamiany polskich i francuskich jeńców w oflagach II B Arnswalde i II D Gross Born. Tym razem uczniowie, których przygotowały nauczycielki JOANNA KOLENDA i MARZENA BRZĘCZKOWSKA zaprosiły publiczność do wspólnego śpiewania pieśni, które na stałe wpisały się w patriotyczny klimat Polski i Polaków. - To była wspaniała lekcja patriotyzmu i myślę, że młodzież Zespołu Szkół nr 1 zasługuje na uznanie, a szczególne brawa kieruję do pań, które to przygotowały – skomentował to burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Zaproponował też, aby ten spektakl mogła obejrzeć szersza grupa dzieci i młodzieży. Z kolei ks.Choszczno - W polsko-francuskim klimacie ANDRZEJ LEMIESZKO, główny organizator obchodów 75. rocznicy utworzenia oflagu nawiązał do lat 90., kiedy to wspólnie z młodzieżą odwiedzili Katyń. – Zbliżając się do miejsca wojennej kaźni, zaczęliśmy śpiewać piosenkę „Maszerują strzelcy, maszerują”. Takich chwili nie zapomina się do końca życia – zapewnił.
Wczoraj w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie, z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowych wojska i straży pożarnej. Po jej zakończeniu na ścianie kościoła odsłonięto tablicę upamiętniającą 75. rocznice utworzenia Oflagu II B Arnswalde. Na długo to wydarzenie zapamiętają dzieci: PIOTR GRUBBA, ALEKSANDRA DZIEDZIC i ZOFIA LEWANDOWSKA, których burmistrz R. Adamczyk poprosił do odsłonięcia symbolicznej wstęgi.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.