WiększaMniejszyNormalny
17.10.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Sąd ma prezesa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
15.01.2015.
Choszczno - Sąd ma prezesa
CHOSZCZNO. W poniedziałek (12 stycznia) w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody dziesiątej rocznicy powstania szczecińskiego Sądu Apelacyjnego. W trakcie tego wydarzenia sędzia ZBIGNIEW ŁASOWSKI otrzymał nominację na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Choszcznie. To wydarzenie zamyka kilkuletnie zamieszanie związane z reorganizacją w sądownictwie i na stałe przywraca wcześniejszą formę funkcjonowania naszego sądu.


 
Nominację na prezesa sądu rejonowego ZBIGNIEW ŁASOWSKI odebrał z rąk prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie RYSZARDA IWANKIEWICZA. W uroczystości tej uczestniczył minister sprawiedliwości CEZARY GRABARCZYK. – Sama funkcja prezesa nie jest dla mnie nowością, bo przypomnę, że już wcześniej dwukrotnie ją pełniłem. Szkoda tylko, że czas tak szybko ucieka, bo jak obejmowałem ją po raz pierwszy, to byłem jednym z najmłodszych prezesów sądów w kraju. Dziś niestety jestem jednym z najstarszych – z uśmiechem komentuje Z. Łasowski. Przypomnijmy, że w walce o przywrócenie sądu rejonowego w Choszcznie do ministra sprawiedliwości trafiła choszczeńska petycja podpisana przez niespełna sześć tys. osób, a na łamach polskich mediów ukazał się szereg artykułów autorstwa Z. Łasowskiego, w których otwarcie domagał się przywrócenia poprzedniego stanu. – Trudno powiedzieć czy akurat moje teksty miały jakąś moc sprawczą, ale na pewno zwracały uwagę społeczeństwa na ten problem – mówi dziś prezes.  Zapytany o to, czego w takiej sytuacji wypada życzyć choszczeńskiemu wymiarowi sprawiedliwości, zdecydowanie odpowiedział, że ograniczenia kompetencji sądów rejonowych. – Tylko w ubiegłym roku do naszego sądu wpłynęło prawie 15 tys. spraw. Moim zdaniem wiele zChoszczno - Sąd ma prezesa  nich można byłoby załatwić poza sądem. Dla przykładu tylko podam, że w ubiegłym roku było cztery tys. spraw karnych, w których orzekało trzech sędziów, czyli średnio na jednego wypadało około 1300 spraw – podkreśla skalę problemu. Cieszy go fakt, że budynek sądu doczekał się remontu i przebudowy. Dziś na parterze są sale rozpraw, na pierwszym piętrze kancelarie poszczególnych wydziałów, a na drugim pomieszczenia dla sędziów. Zarówno nowa funkcjonalność, jak i wizerunek zewnętrzny gmachu sądu sprawiają, że obiekt stał się jedną z architektonicznych wizytówek miasta. Dodajmy, że Sąd Rejonowy w Choszcznie swoim działaniem obejmuje teren powiatu choszczeńskiego, a w sądzie pracy także powiatu myśliborskiego. Obecnie orzeka tu dziewięciu sędziów.

ZBIGNIEW ŁASOWSKIChoszczno - Sąd ma prezesa
Ma 63 lata, urodził się, wychował i mieszka w Choszcznie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zanim w 1981 roku trafił do sądu w Choszcznie, pracował na stanowisku asesora  a następnie sędziego w sądach w Gorzowie Wlkp. i Międzyrzeczu. Funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Choszcznie pełnił wcześniej w latach 1982 – 1990 i 1996 – 2004. Jak przyznał w dzisiejszej rozmowie, w latach młodzieńczych nie marzył o tym by zostać prawnikiem lecz dziennikarzem. Zamiłowanie do  tej profesji  pozostało mu do dzisiaj. Jest autorem licznych artykułów o tematyce prawnej, publikowanych m.in. w dzienniku „ Rzeczpospolita”. Wolny czas najchętniej spędza przy dobrej książce. Lubi też rekreację w każdej postaci oraz podróże. Dwa lata temu z inicjatywy mieszkającego w Kanadzie choszcznianina STEFANA GRABARCZYKA z grupą przyjaciół zwiedzili Kubę.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.