WiększaMniejszyNormalny
15.11.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Szkoła z tradycjami Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
05.10.2015.
Suliszewi - Szkoła z tradycjami
CHOSZCZNO. Kilkaset osób wzięło udział w obchodzonym w sobotę jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Brzechwy w Suliszewie. - Wspomnienia, życzenia, kwiaty, zwiedzanie szkoły, piękny program artystyczny, olbrzymi tort, można powiedzieć, że niczego nie zabrakło. No, może tylko tych młodszych absolwentów przyszło zbyt mało – mówiła jedna z pań. Najbardziej oblegane były kroniki szkoły, i to te sprzed 40 i więcej lat.

W najstarszej zachowanej szkolnej kronice widnieje informacja, że w 1945 roku we wsi stacjonował radziecki szpital, a dokładnie w obecnym budynku szkoły mieściła się sala operacyjna. Przybyli tu w lipcu, sierpniu i wrześniu repatrianci z Medenic zorganizowali szkołę w budynku prywatnym. PAWEŁ GAN, STANISŁAW GARBICZ, MICHAŁ DERBICZ, JÓZEF LEŚNIAŃSKI, J. ASuliszewo- Szkoła z tradycjami    NDRUCHÓW, MIKOŁAJ TANIEWSKI, AUGUST GĄSIEWICZ, PIOTR MULARSKI to nazwiska nieżyjących już osób, które uważane są za głównych animatorów jej stworzenia. W 1946 roku nauczano w świetlicy i na plebanii. Od 1947 w szkole już było sześć klas (wcześniej były tylko dwie). Pierwszym nauczycielem był, pochodzący z Radomia WIKTOR PILECKI, a rok później dołączyła do niego, przybyła z ZSRR JANINA JĘDRUSIŃSKA.   Suliszewo- Szkoła z tradycjami
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się od mszy, a następnie odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie. STEFAN SZEMLIJ, jeden z najstarszych absolwentów tej szkoły wspominając lata 60. wymienił nazwiska: Sembratowicz, Buczkowski, Staszczyk, Mrugacz, Karwowksa, Gierałtowscy i Kołwzan. – To oni poświęcali swoje życie aby nas dobrze wychować. Na pozalekcyjne kółka zainteresowań nikt nas nie dowoził, a często chodziliśmy po kilka kilometrów, i to boso, tylko po to by wziąć w nich udział. Mimo tego, że była to mała wiejska szkoła, to jednak dała się poznać w całym regionie. Wygrywaliśmy zawody sportowe, dawaliśmy koncerty. Tu doskonale pamiętam jak w choszczeńskim domu kultury grałem na mandolinie piosenkę „Przyleciał ptaszek z Łobzowa” – przytaczał konkretne wydarzenia.
Również o sportowych sukcesach mówi znany choszczeński kolarz ZBIGNIEW JUNAK. – Naszą specjalnością był szczypiorniak. W gminie rywalizowaliśmy przede wszystkim z choszczeńską Jedynką, ale także w regionie i województwie łapaliśmy się na pudło – jego zdaniem, głównym twórcą tych sukcesów był nieżyjący już ks. KAZIMIERZ KOŁWZAN. – Najpierw grał z nami w siatkówkę lub piłkę ręczną, a dopiero potem chodziliśmy się pomodlić. Kupował nam piłki, a jak jechał z nami na zawody, to przebierał się po „cywilnemu” i kazał do siebie mówić „proszę pana”. Takie to były czasy – dodał.
Suliszewi - Szkoła z tradycjami  ANNA SEREDIAK również pamięta lata 60. Jej zdaniem wcale nie łatwo było ukończyć ówczesną podstawówkę. – Nawet za złe zachowanie można było zostać drugi rok w tej samej klasie. Sama tego doświadczyłam, i to tylko za to, że raz wyszłam z klasy bez zgody nauczyciela – dziś wspomina to wydarzenie z uśmiechem. Bardzo oryginalnie, bo wierszem tamte lata przypomniała DANUTA DZICZKIEWICZ. Także na wesoło „odgrzewali” szkołę, jej były dyrektor KRZYSZTOF OZON i obecny komendant Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie MAREK GARBICZ. – To właśnie tu zaszczepiono mi pasję do sportu. Szkoda tylko, że obecnie skrót SKS oznacza zupełnie coś innego niż kiedyś – żartował Garbicz. Uśmiechnął się, widząc siebie na zdjęciu wykonanym w 1983 roku. Takich zaskoczeń w tym dniu było więcej. Na starych fotografiach bez problemów rozpoznał się wspomniany już Z. Junak, także MARZENA KORAL, JERZY GARBICZ, ZBIGNIEW LEWANDOWSKI, a cały klan Leśniańskich i Mazurczaków dosłownie oblegał najstarszą kronikę.
Suliszewo- Szkoła z tradycjami
W części oficjalnej burmistrz ROBERT ADAMCZYK: dyrektor ALINIE SZYMAŃSKIEJ, nauczycielom, pracownikom, uczniom, a także rodzicom i absolwentom gratulował tak spektakularnego jubileuszu. - Życzę, by czas spędzony w suliszewskiej „Jedynce”, tak przez was jak i przez uczniów, stał się „ojczyzną waszych dusz”, byście wspominali ją z sympatią i wzruszeniem – mówił wręczając upominki: KRYSTYNIE KOZANECKIEJ, BERNARDZIE DZIUBCZYŃSKIEJ, LUCYNIE RĄCZKIEWICZ, JADWIDZE OZON, ANDRZEJOWI KOZANECKIEMU i JERZEMU SOBCZYKOWI. Tym, którzy najbardziej wspierają działalność tej placówki nadano aż 37 tytułów „Przyjaciela szkoły”. W owacyjnie przyjętej przez publiczność części artystycznej szczególne brawa zebrali najmłodsi uczniowie, którzy wykonali taniec z flagami. Na finał w niebo poleciało kilkadziesiąt biało-czerwonych baloników, a na olbrzymim torcie z wizerunkiem patrona szkoły zapłonęły fajerwerki. Prezentów też było dużo, ale najbardziej oryginalny przyniósł K. Ozon, który podarował dzieciom dwa duże kosze, pełne jabłek.
Tadeusz Krawiec

Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.