WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii
17.10.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
16.02.2016.
Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii
CHOSZCZNO – ZWIERZYN. Jednostka OSP w Zwierzynie liczy sobie 30 członków. Chociaż w swojej historii ma zapisanych wiele spektakularnych akcji, to jednak na piątkowym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym usłyszeliśmy, że w ubiegłym roku tutejsi ochotnicy ani razu nie wyjeżdżali do pożaru lub innego zdarzenia.

Prezes MARIUSZ DONCER zwraca uwagę, że dwukrotnie ich wyzywano w trakcie alarmów szkoleniowych, a to, że nie wyjeżdżali do bojowych akcji tłumaczy faktem, że ich dwaj kierowcy pracują i nie zawsze są dyspozycyjni. – Bez uprawnień nikt inny nie może usiąść za kierownicę – tłumaczy prezes.  Podkreśla, że w zamierzeniach zaplanowanych na nową kadencję postawili sobie za zadanie przeszkolenie co najmniej 10 ochotników.Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii  Tu ciekawostką jest fakt, że akces zdobycia strażackich uprawnień zgłosiły również kobiety.
Na piątkowe zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbyło się w świetlicy przyszło 22 ochotników, w tym aż dziewięć pań. Tu warto przypomnieć, że w minionym roku OSP ze Zwierzyna na zawodach sportowo-pożarniczych reprezentowała aż trzy drużyny i każda z nich wróciła z pucharami. W rywalizacji gminnej Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła drugie miejsce, natomiast OSP (czyt. mężczyźni) i Kobieca Drużyna Pożarnicza stawały na trzecim stopniu podium. Z kolei na zawodach powiatowych, które tym razem odbyły się w Drawnie, MDP i KDP zajęły drugie lokaty. M. Doncer komentując osiągnięcia z 2015 roku przypomniał, że w swoim wcześniejszym dorobku mają medale zdobywane na mistrzostwach województwa, a przede wszystkim 24 miejscZwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii  e wywalczone na zawodach krajowych w Częstochowie (2000 r.). Jest przekonany, że również w tym roku będzie o nich głośno.
Zarówno prezes, jak i pozostali ochotnicy uważają, że ich największym osiągnięciem ostatnich lat jest to, że udało się im utrzymać aż trzy drużyny. W nowej kadencji zamierzają to kontynuować, a oprócz przeszkolenia nowych strażaków, zamierzają również wyremontować elewację remizy, marzy im się też nowe umundurowanie. Jeszcze nie tak dawno ich wozem bojowym był zabytkowy  star a-26 (na zdjęciu). Obecnie mają „średniego dafa”, a jego poprzednik znalazł miejsce w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji.
     Przez kolejne pięć lat jednostce OSP ze Zwierzyna nadal będzie prezesował M. Doncer. Oprócz niego do nowego zarządu weszli: PAWEŁ FRĄCZYK (naczelnik), PIOTR HŁADUNIUK (skarbnik), ZBIGNIEW FRĄCZYK (sekretarz), MARIUSZ GWOŹDZIK (gospodarz) i ANETA HŁADONIUK (kronikarz), natomiast skład komisji rewizyjnej tworzyć będą: MAŁGORZATA RATAJ, AGNIESZKA KORZENIEWSKA i JULITA GWOŹDZIK.
Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii
Za dwa lata OSP ze Zwierzyna obchodzić będzie 70-lecie. Pokazaliśmy członkom zebrania archiwalne zdjęcie (powyżej) z 1962 roku, które ich poprzednicy zrobili na tle remizy KP PSP w Choszcznie. Z dziesięciu widocznych na nim mężczyzn dotychczas znane było tylko nazwisko BRONISŁAWA KOWALSKIEGO (pierwszy z lewej). Dziś już wiemy, że są też na nim: JAN PRZEPIÓRSKI, CZESŁAW KRAKOWSKI, SAMUEL KOWALSKI, WŁADYSŁAW MARCINIAK, CZESŁAW DONCER i TADEUSZ GAPYS. Nikomu z obecnych nie udało się rozpoznać strażaka drugiego od lewej, więc jak zwykle tu liczymy na naszych Czytelników.
Zwierzyn - OSP - Ambitne plany i trochę historii
Dużo więcej problemów było z drugą fotografią (powyżej). Choć wygląda na starszą, to jednak prawdopodobnie wykonana została co najmniej kilka lat później. Tu udało się nam ustalić, że na tle remizy w Zwierzynie stoją: JAN PRZEPIÓRSKI, CZESŁAW KRAKOWSKI, BRONISŁAW KOWALSKI, WŁADYSŁAW MARCINIAK, JERZY ŁYKUS, TADEUSZ GAPYS i JAN GAPYS. Nie znane jest tylko nazwisko pierwszego z lewej, ale trudno będzie je ustalić, bo widoczny jest tylko jego zarys twarzy. Wspomnieliśmy już, że niebawem ochotnicy ze Zwierzyna obchodzić będą jubileusz i dobrze byłoby z historii tej jednostki uratować coś więcej, niż tylko te dwie fotografie. Nowym kronikarzem jednostki została A. Hładoniuk i jak podkreśliła, jest otwarta na wszelkie pamiątki czy wspomnienia.
Tadeusz Krawiec
tkrawiec@choszczno.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.