WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow OSP tworzyła się w Choszcznie
19.10.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
OSP tworzyła się w Choszcznie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
22.03.2016.
OSP tworzyła się w Choszcznie  CHOSZCZNO. O tym, że na wsiach działają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej wiedzą wszyscy, ale że takowa istnieje również w stolicy naszej gminy, raczej mało kto. – Do akcji nie wyjeżdżamy, ale mamy w swoich szeregach najwięcej przeszkolonych strażaków – mówi prezes JAROSŁAW KALETA. W piątek wieczorem podsumował miniony rok, wybrali też nowe władze.

Historia choszczeńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej jest wyjątkowo bogata i tak naprawdę, to właśnie w stolicy naszej gminy stworzone zostały podwaliny pod to, co obecnie widzimy w środowiskach wiejskich. Tylko najstarsi ochotnicy pamiętają, że obecną remizę, którą użytkuje Państwa Straż Pożarna wyremontowali członkowie choszczeńskiej OSP, a JÓZEF ANDRYSZCZAK z Radunia doskonale pamięta czasy, gdy odzyskiwali cegły ze zniszczonych wojną domów.  W historii OSP opracowanej przez ZBIGNIEWA LEWANDOWSKIEGO czytamy, że osadnicy, którzy wyrazili chęć wstąpienia do tworzonej OSP spotkali się na pierwszej zbiórce dokładnie 15 września 1945 roku.
OSP tworzyła się w Choszcznie  Tu jako współzałożycieli wymienia się nazwiska: JANA ZANIEWSKIEGO, IGNACEGO SOBCZAKA, HENRYKA BANASZKA, LUDWIKA PYRYTA, MICHAŁA KARDASA, JÓZEFA KARDASA, ADAMA KARDASA, LEONA POTOMSKIEGO, WŁADYSŁAWA LENARDA, JANA LENARDA, CZESŁAWA ŚNIEGULI, TADEUSZA ŁYKI, WŁADYSŁAWA BRANDTA i JÓZEFA ULASA. Z zamieszczonych tam ciekawostek warto przytoczyć choćby taką, że już na początku 1946 roku choszczeńska OSP otrzymała telefon alarmowy z numerem 44, a do akcji dojeżdżali wówczas amerykańskim dodge’m. Trudno w to uwierzyć, ale już w 1948 roku OSP w Choszcznie zrzeszała 347 członków i była najliczniejszą organizacją społeczną w powiecie. Dopiero od 1 stycznia 1973 roku (na bazie OSP) powołana została do życia Zawodowa Straż Pożarna w Choszcznie, i choć ochotnicy mogli nadal korzystać z ich sprzętu, to jednak już nigdy później nie byli równie aktywni. Wspominając ich działania, obowiązkowo należy podkreślić, że przez kilkadziesiąt lat istnienia brali udział w wielu OSP tworzyła się w Choszcznie spektakularnych akacjach, w tym także gasili pożary wzniecane w Szczecinie w grudniu 1970 roku.
Dziś OSP Choszczno liczy 26 członków (w tym czterech honorowych), a większość z nich jest członkami Państwowej Straży Pożarnej. Jako ochotnicy nie biorą udziału w akcjach, ale wspierają działania związane z przeprowadzaniem zawodów sportowo-pożarniczych. – Przyczyniliśmy się również do zainstalowania systemu wizualizacji i lokalizacji pojazdów – podkreśla prezes. Dodał, że pomagają również w organizacji zawodów wędkarskich. Mimo tego, że w mieście maleje zainteresowanie działalnością w OSP, to jednak oni nadal chcą działać. W piątek wybrali nowy zarząd, w skład którego weszli: J. Kaleta (prezes), MIROSŁAW DZIDEK (naczelnik), KRYSTIAN KOWAL (skarbnik), KAROL ŁASOWSKI (sekretarz), ROBERT SIERADZKI (członek) oraz komisja rewizyjna: MIROSŁAW JANKOWSKI (przewodniczący), DARIUSZ RYCHTER (sekretarz) i TOMASZ KWIATKOWSKI (członek).
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.