WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Mieli być tu tylko dwa lata
17.10.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Mieli być tu tylko dwa lata Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.11.2016.
Choszczno - Lipscy - Złote gody CHOSZCZNO. Państwo HALINA i LECH LIPSCY 50. rocznicę ślubu obchodzili nieco ponad miesiąc temu. Dokładnie 1 października 2016 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego odnowili przysięgę małżeńską, a w minioną sobotę odznaczeni zostali Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. – W małżeństwie trzeba się trochę pokłócić, poszaleć, a w efekcie wzajemnie ustępować – według nich, to właśnie te akcenty są receptą, na w miarę zgodne dotrwanie do złotych godów.

Pani HALINA urodziła się na Mazurach. Mimo tego, że w Choszcznie mieszka już prawie pół wieku, to jednak dziś zapewnia, że nadal czuje się… szczecinianką. LECH LIPSKI, jej mąż, na pytanie, o to skąd pochodzi, zastanowił się dłuższą chwilę: - Nie jest to takie proste. Choć urodziłem się w Słonimie, to jednak czas dojrzewania spędziłem w Choszczno - Lipscy - Złote gody  Ostrowi Mazowieckiej – podkreśla, że tam również ukończył podstawówkę i liceum. Stamtąd też w 1958 roku wybrał się do Szczecina, gdzie na Politechnice Szczecińskiej rozpoczął studiowanie budownictwa. Choć pani Halina mieszkała naprzeciwko uczelni, to jednak ich drogi splotły się dopiero kilka lat później. – Ślub wzięliśmy w Szczecinie. Nigdy nie marzyłam o wyjeździe gdzieś na prowincję, ale okazało się, że mąż otrzymał tzw. nakaz pracy do Choszczna - opowiada jubilatka. Mąż przytakuje, ale prostuje też podkreślając, że musiał odrobić przyznane mu stypendium w mieszczącym się wówczas przy ul. Stargardzkiej Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego. – Z jednej strony dworzec, w środku kilka zrujnowanych ulic, a pod drugiej stronie kartoflisko – obydwoje zgodnie stwierdzają, nie byli zachwyceni wizją zamieszkania właśnie w Choszcznie. Przytaczają też fakt, że odrabianie stypendium miało trwać tylko dwa lata…, a zostali na kolejnych 50. Zapytani o najpiękniejsze akcenty z tego czasu, bez chwili wymieniają dwie córki, syna i wnuka.
Choć pani Halina wiele razy myślała o wyjeździe do większej aglomeracji, to jednak dziś stwierdza, że Choszczno jest ładnym miasteczkiem. – Szczególnie chwalą je przyjezdni. Mówią, że ma taki sanatoryjno-wypoczynkowy klimChoszczno - Lipscy - Złote gody  at. Moim zdaniem mogłoby być jeszcze ładniejsze. Szczególnie szkoda wielu zabytkowych obiektów, które na przestrzeni lat doprowadzone zostały do ruiny – zaznacza, że warto byłoby pochylić się choćby nad ratowaniem murów obronnych. Z kolei małżonek wraca do tematu zabytkowych armat, które stały kiedyś w Parku Moniuszki. Twierdzi, że z pewnego źródła wie, iż warto by było ich szukać w kompleksie koszarowym, przy ulicy Dąbrowszczaków. W momencie gdy ich zwierzenia zahaczyły o historię miasta, jubilat natychmiast się pochwalił się życiową pasją, czyli szeroko pojętym kolekcjonerstwem. Wyraźnie też dał do zrozumienia, że na ten temat mógłby opowiadać w nieskończoność. – Kilka razy podejmowaliśmy próbę stworzenia czegoś w rodzaju izby pamięci, ale jakoś klimat temu nie sprzyjał – pan Lech nie ukrywa, że marzy mu się, aby jego zbiory zostały udostępnione szerszej publiczności. Tu jedyną nadzieję widzi  w swoim synu, który kończy budowę domu. Jego zdaniem, właśnie tam mogliby stworzyć jedyną w swoim rodzaju izbę pamięci.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.