WiększaMniejszyNormalny
15.11.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Poetycka wiosna w blasku Gloria Artis Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.03.2017.
Choszczno - Poetycka wiosna w blasku Gloria Artis CHOSZCZNO. We wtorek obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. W tym dniu, dokładnie w południe w Choszczeńskim Domu Kultury zainaugurowana została II Zachodniopomorska Wiosna Poezji. Najważniejszym akcentem tego wydarzenia był choszczeński poeta WŁADYSŁAW ŁAZUKA, który odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To pierwszy w historii choszcznianin, który otrzymał to wyróżnienie.
W opisywanej inauguracji II Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji wzięli udział samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk artystyczno-literackich z całego województwa. Otworzył ją LESZEK DEMBEK, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. – Ideą tego wydarzenia jest pokazanie współczesnego oblicza poezji naszego regionu, nie chcemy też zapominać o czasie minionym - mówił. Podkreślił, że cele wytyczone przez ZLP i całe środowisko artystyczno-literackie, chcą realizować przez wzajemną inspirację przy podejmowaniu działań o charakterze interakcji poszczególnych sztuk. Wyliczył również konkretne środowiska malarskie, a także stowarzyszenia i instytucje, które wspierały minioną Wiosnę Poezji, a w podsumowaniu zaprosił do aktywnego uczestnictwa w tej edycji, m.in. do udziału w koncercie poetycko-muzycznym, który 4 czerwca odbędzie się w Parku Miejskim „Różanka” w Szczecinie. Tam też przedstawieni zostaną laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza.
Choszczeński poetycki akcent, a konkretnie pochodzących z naszego miasta tych autorów, którzy w swoim dorobku mają przynajmniej jeden wydany tomik, zaprezentowała ANNA LEWICKA, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Choszcznie. Podczas tego wydarzenia nie mogło również zabraknąć relacji z Korytowskiej Nocy Poetów. O tym znanym już w środowisku twórczym wydarzeniu, które w 2011 roku zainaugurował ks. SŁAWOMIR KOKORZYCKI, wyjątkowo barwnie opowiedziała prof. ANIELA KSIĄŻEK-SZCZEPANIKOWA. Puentując swoją wypowiedź zabrnęła aż poza Europę. – Korytowskie Noce Poetów to ewenement na skalę światową – podsumowała. Choszczno - Poetycka wiosna w blasku Gloria Artis
Pierwszy w regionie
Znany choszczeński regionalista TOMASZ WACŁAW JABŁECKI przedstawiając drogę twórczą choszczeńskiego poety, literata i muzyka WŁADYSŁAWA ŁAZUKI, skupił się przede wszystkim na tych akcentach, które na trwałe zapisały się w jego 70-letnim życiu i 50-letnim dorobku literackim. PIOTR PAWŁOWSKI, wiceprezes Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów, w swojej prelekcji nazwał Łazukę poetą przyrody. - W jego wierszach jest ciągłe poszukiwanie prawdy zaklętej w najprostszych sprawach gestach. Stawiając nas wobec piękna i ciszy dzikiej przyrody obnażają nasze niedostatki, choćby pośpiech, niedokładność, czy chęć dotykania wszystkiego w przelocie – mówił.
A sam Łazuka?
Jak zwykle wyjątkowo skromny. Twierdzi, że o swoim życiu mógłby opowiadać długimi godzinami. Jednakże w chwilę po tym, jak wicewojewoda zachodniopomorski MAREK SUBOCZ odznaczył go Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zaznaczył tylko, że w swoim życiu miał okazję poznać wielu wspaniałych ludzi. Wymienił kilkanaście nazwisk, w tym także EWY DEMARCZYK i PIOTRA SKRZYNECKIEGO, po czym odczytał swój ostatni wiersz z tomiku „Chwila z kosem i inne wiersze”. Dodajmy też, że ZLP w Szczecinie uhonorował go Różą Poetów nagrodą im. Niny Rydzewskiej.
Poeta przyrody
        WŁADYSŁAW ŁAZUKA (poeta, prozaik, muzyk) urodził się w 1946 roku w Tyrawie Solnej koło Sanoka. Dzieciństwo spędził w niedalekim Zatomiu nad Drawą. Na stałe w Choszcznie zamieszkał w 1970 roku, ale już cztery lata wChoszczno - Poetycka wiosna w blasku Gloria Artis cześniej otrzymał nagrodę  w konkursie literackim „O zielony kwadrat” w Katowicach. W 1968 roku nagrodzony został za opowiadanie poświęcone ziemi choszczeńskiej zatytułowane „Za rzeką wschodzi słońce”, a rok później zadebiutował na antenie Polskiego Radia Szczecin opowiadaniem „Dzień Starego" , a także wierszami publikowanymi w „Tygodniku Kulturalnym” i kwartalniku „Vinieta”. Potem był laureatem jeszcze wielu nagród i wyróżnień literackich.
         Publikował i nadal publikuje w wielu periodykach o zasięgu regionalnym i krajowym. Jest autorem 17 tomików: „Przejdę sad” (1976), „Tamto wszystko za tobą” (1980), „Czytanie z natury” (1983), „Wołanie źródeł” (1983), „Bliżej o jeden dzień” (1984), „Idę" (1990), „Od przebiśniegów do płatków śniegu" (1996), „W zwierciadle rzeki” (2002), „Jeszcze wiersz” (2005), „Gdzie szybki Drawy bieg” (2008), „Kilka słów” (2008), „Igraszki w pobliżu fraszki” (2009), „Noc-podróż i inne wiersz” (2009), „Zaledwie ślad” (2010), „Którego spotkałem” (2010), „Słowa wśród wydm” (2011), „Chwila z kosem i inne wiersze” (2016). Jego wiersze ukazały się w przekładach na 10 języków obcych. Od 1984 w Związku Literatów Polskich, jest też członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W historię wpisuje się również, jako pierwszy choszcznianin, który odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tadeusz Krawiec
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.