WiększaMniejszyNormalny
21.10.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Kulinarna przystań 2017 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.06.2017.
Choszczno - Kulinarna przystań  CHOSZCZNO. W sobotę „Choszczeńskie smaki”, czyli czwartą edycję konkursu kulinarnego w kategorii jadła wygrał „zawijaniec Agaty” z Suliszewa, w pierogach bezkonkurencyjnym okazał się „pieróg-pizza” z Kołek, ciasta zdominowała „podniebna rozkosz” z Zamęcina, a wśród nalewek „malinówka” z Piasecznika.


 Choszczno - Kulinarna przystań 2017W naszej gminie znaleźć można kilkanaście grup pań, które pod szyldem sołectwa lub Koła Gospodyń Wiejskich kultywują kulinarne tradycje przywiezione na te ziemie przez rodziców i dziadków. W tym roku na kulinarnej przystani swoje stoiska miało 13 sołectw: Kołki, Korytowo, Piasecznik, Radaczewo, Raduń, Rzecko, Sławęcin, Smoleń, Stradzewo, Suliszewo, Wardyń, Zamęcin i Zwierzyn.
- Te najstarsze przepisy cechują się przede wszystkim dużą prostotą. Po pierwsze, dominują tu składniki, które zawsze były pod ręką i to w każdej, nawet najbiedniejszej zagrodzie. Po drugie były tanie, a po trzecie bardzo syte, czyli dedykowane dla osób, które ciężko pracowały – tłumaczą panie z Suliszewa. Na dowód podsuwały do spróbowania torciki kresowe ze śmietaną, które wykonały z ziemniaków, cebuli, mąki, jajek, śmietany i twarogu.
Z kolei CECYLIA SZOTT i jej koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich  w Korytowie już na kilka dni przed sobótką zdradziły, że ich pierogi, które nazwały „korytowskimi dinozaurami” będą wizytówką korytowskiego stoiska. – Dlaczego dinozaury? Przede wszystkim są bardzo duże i tak uformowane, że po podsmażeniu można je postawić na talerzu, a w miejscu lepienia ciasta powstaje grzbiet przypominający właśnie dinozaura – tłumaczyła pani Cecylia.
Wśród odwiedzających stoiska przewijało się wiele osób, które szukały oryginalnych potraw. – Każda gospodyni ma internet, więc dzisiaj ze znalezieniem nieznanych nam przepisów nie ma problemów, jednak zdecydowanie lepiej jest przyjść i posmakować, a dopiero potem zapytać o recepturę – mówiła HANNA MAZUREK. Pochwaliła się też tym, że to właśnie na Choszczeńskiej Sobótce spróbowała kiedyś „raduńskich pirogów”. – Od tamtego czasu kilka razy w miesiącu pojawiają się na naszym stole – zapewnia. Tu warto dodać, że m.in. wspomniane „pirogi” i inne potrawy znalazły się w pierwszym wydaniu „Kulinarnej wizytówki gminy Choszczno” oraz w drugiej „Kulinarno-turystycznej podróży po gminie Choszczno”.  Choszczno - Kulinarna przystań 2017
W sobotę wszyscy zachwalali jedzenie, ale zdecydowana większość pań była zawiedziona tym, że ich jadło, pierogi, ciasto czy nalewka nie zyskało uznania w oczach jurorek.
MAŁGORZATA MAJEWSKA, ILONA KOZUBSKA, BARBARA GRZEJSZCZYK i BEATA LEŚNIAŃSKA zgodnie stwierdzały, że gdyby miały do dyspozycji trzy razy tyle nagród, to i tak jeszcze nie miałby pewności, że wszystkie smakołyki zostały odpowiednio docenione. Ostatecznie zdecydowały, że w kategorii jadła, za „zawijaniec Agaty”, główna nagroda należy się dla KGW z sołectwa w Suliszewie. W kategorii pierogów bezkonkurencyjnym okazał się „pieróg-pizza” (sołectwo Kołki), ciasta zdominowała „podniebna rozkosz” (sołectwo Zamęcin), a wśród nalewek „malinówka” (sołectwo Piasecznik).
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.