WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Przywiązali się do ziemi
15.12.2018.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Przywiązali się do ziemi Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
04.01.2018.
Złote gody - Zalewscy - Sławęcin
CHOSZCZNO. MARIA i JAN ZALEWSCY odznaczeni zostali medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jak dziś sami opowiadają, wspólne życie związali ze Sławęcinem, a dokładniej z pracą na gospodarstwie. W uśmiechami na twarzy wspominają chwile, kiedy to we wiosce wszyscy wzajemnie się wspierali. – Dziś każdy zamknął się w swoich czterech ścianach – zauważa jubilat.

     Ona rodowita sławęcinianka, on pochodzi z niedalekiego Suchanówka. MARIA i JAN ZALEWSCY poznali się w… Sławęcinie. Doskonale pamiętają, że było to w 1967 roku. Podkreślają też, że wówczas tak się sobą zauroczyli, że już trzy miesiące później zdecydowali o tym, iż dalej przez życie pójdą razem. – Dokładnie 16 września pani Kuźmińska udzieliła nam ślubu cywilnego, a dzień później, także w Choszcznie, wzięliśmy ślub kościelny – opowiada pan Jan. Szczególnie ta druga uroczystość utkwiła im w pamięci. – Przede wszystkim dlatego, że tydzień wcześniej proboszczem naszej parafii został, nieżyjący już ks. JAN ABRAMSKI – tłumaczy pani Maria.
Od samego początku zamieszkali w Sławęcinie, i jak zaznaczająZłote gody - Zalewscy - Sławęcin , całe swoje życie związali z pracą na 50-hektarowym gospodarstwie oraz wychowaniem dwóch synów. – Zależało nam na tym, żeby się wykształcili, więc nie liczyliśmy na ich pomoc – dodaje jubilatka. Tu z uśmiechem wspomina fakt, że mimo tego, iż nie miała uprawnień, to życie bardzo często zmuszało ją do zasiadania za kierownicą ciągnika, a nawet kombajnu.
     Obydwoje zdecydowanie zaprzeczyli, gdy zapytaliśmy ich o to, czy nigdy nie marzyli o przeniesieniu się do miasta? – Dzisiaj może jest i łatwiej, a wówczas trzeba było bardzo praktycznie podchodzić do życia… A praca? A mieszkanie? – wyliczała jubilatka. Tu też zapewniła, że w Sławęcinie żyło się im bardzo dobrze. Patrząc sobie w oczy, z nutką nostalgii wspominają chwile, kiedy to mieszkańcy wsi byli bardziej otwarci i na co dzień wspierali się we wzajemnych poczynaniach. – Dziś wszyscy są bardziej wykształceni, niby bardziej otwarci, a tak naprawdę zamknięci w swoich czterech ścianach- spuentował pan Jan.
Z czego dzisiaj są najbardziej dumni? Oczywiście ze swoich synów, chwalą się również czwórką wnuków i prawnukiem. Tradycyjne już zapytanie, o przepis na długoletnie i zgodne pożycie małżeńskie skwitowali słowami: „Wzajemne ustępowanie”. A czego życzą sobie na kolejne lata? Oczywiście zdrowia i… większej emerytury. – Dziś otrzymuję 900 zł na miesiąc, więc czasami, to nawet na leki nie starcza -  podsumowała pani Maria.
Tadeusz Krawiec
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2018 www.choszczno.pl.