WiększaMniejszyNormalny
19.01.2019.
   
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Kościoły do remontu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
06.01.2018.
Choszczno - Kościoły do remontu
CHOSZCZNO. Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył ponad 24 mln zł na remont kościołów. Prawie jedna piąta tej kwoty trafi do naszej gminy. Kwotą 2,9 mln zł wsparta zostanie parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie, a kolejne 1,3 mln zł otrzyma kościół pw. św. Stanisława Kostki w Korytowie.
    Główną ideą remontowych projektów złożonych do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego było przywrócenie dawnej świetności Choszczno - Kościoły do remontukościołom parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie i św. Stanisława Kostki w Korytowie. Obydwa przedsięwzięcia kosztować będą prawie sześć milionów złotych, a ich dofinansowanie wyniesie prawie 4,3 mln zł. Nie łatwo było po te środki sięgnąć, bo RPO WZ w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe” na całe przedsięwzięcie przeznaczył 24 mln, a chętnych było ponad 30 gmin. Ostatecznie na kasę załapało się 11 projektów, w tym dwa z naszej gminy.
Z takiego obrotu sprawy bardzo ucieszył się ks. MACIEJ PLISZKA. Korytowski proboszcz podczas podpisywania umowy otwarcie przyznał, że walka o te fundusze była bardzo zacięta. - Mimo tego, że kościół rzeczywiście potrzebuje tych środków, to my dodatkowo musieliśmy wykazać, że inwestycja ta w zdecydowany sposób podniesie turystyczną atrakcyjność Korytowa. Ja mocno wierzę w to, że nasza świątynia już niebawem stanie się perełką nie tylko choszczeńskich, ale także i plejadzie zachodniopomorskich zabytków – tu dziękował tym wszystkim którzy przyczynili się do podpisania umowy.
    Pochodzący z XIII wieku kościół pw. św. Stanisława Kostki w Korytowie, to jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Do najciekawszych elementów zaliczyć należy dzwon spiżowy z 1732 roku oraz pochodzącą z Choszczno - Kościoły do remontu 1588 roku wczesnorenesansową dekorację ołtarza (pentaptyk przedstawiający scenę ukrzyżowania Jezusa i figury św. Piotra i Pawła). W ramach projektu czeka go kompleksowa modernizacja. To m.in. rozbiórka dobudowy z lat 80. poprzedniego wieku, konserwacja więźby dachowej, odnowienie wnętrza, remont dolnej części hełmu wieży i elewacji budynku oraz wymiana rynien, drzwi zewnętrznych, a także instalacji piorunochronnej.
      Podpisując porozumienie w sprawie wykorzystania opisywanych środków członek zarządu województwa RYSZARD MIĆKO przypomniał, że świątynia ta już wcześniej wspierana była funduszami (m.in. na remont wieży). - Liczba zabytków w regionie jest niezwykle długa, a to świadczy tylko o naszym bogactwie kulturowym. Uruchamiając środki z budżetu województwa oraz funduszy unijnych ratujemy nasze architektoniczne perełki, a także rozwijamy potencjał społeczny, gospodarczy i turystyczny regionu – R. Mićko przytoczył fakt, że we wrześniu ubiegłego roku wmurowano tu kamień węgielny pod budowę Centrum Integracji Społecznej. Koszt tej inwestycji, to kolejne pięć milionów złotych.
      Prawie trzy miliony złotych dofinansowania otrzyma również kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie. Tu cały projekt obliczony jest na około 3,5 mln zł, które przeznaczone zostaną na remont elewacji i dachu.
Tadeusz Krawiec
Choszczno - Kościoły do remontu
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.