WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Dożynki Gminne 2010
19.12.2018.
SESJA RADY MIEJSKIEJ GODZ 14:00
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Dożynki Gminne 2010 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
06.09.2010.

Mszą świętą w intencji rolników i korowodem z wieńcami  rozpoczęły się Choszczeńskie Dożynki Gminne zwane „Międzypokoleniowym Turniejem Tradycji Kultury i Dziedzictwa Regionalnego”.  To największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów odbyło się w niedzielę (5 września) na placu przy ul. Mur Południowy i zgromadziło liczne grono nie tylko rolników,  dla których zorganizowano mnóstwo atrakcji i konkursów. Tegorocznymi starostami Święta Plonów byli: Joanna Rodzoch z Piasecznika oraz Stanisław Wąsowicz z Sulina.

 

Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie

 

Nieodłącznym elementem Dożynek stał się konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Przystąpiły sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich i RSO Rzecko. Komisja oceniająca te arcydzieła miała nie lada orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wieńce były misternie wykonane. Po burzliwych naradach jury z przewodniczącą Anną Fic – Łasowską na czele, główną nagrodę  pieniężną otrzymało Sołectwo Piasecznik. Drugie miejsce przypadło KGW  ze Zwierzynia, a 3 KGW Stradzewo. Natomiast sołectwo Gleźno i Stary Klukom oraz RSP Rzecko, a także Koła Gospodyń Wiejskich w: Kołkach, Korytowie,  Raduniu, Rzecku, Suliszewie i Wardyniu otrzymały wyróżnienia.
Ponadto w „Międzysołeckim Turnieju Dożynkowym”, w którym wzięło udział 11 sołectw wygrali przedstawiciele Radaczewa. Drugie miejsce przypadło dla Gleźna, natomiast 3 dla Wardynia. By zdobyć nagrody rzeczowe i puchar Burmistrza Choszczna zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: wałkowanie ciasta, rozpoznawanie nasion, tor przeszkód, slalom z chłopem na wózku dziecięcym i toczenie opony. Dla dzieci zorganizowano konkurencję „jazda konna”. Natomiast sołtysi wzięli udział w tradycyjnym już konkursie - „rzut beretem”.
W ramach Dożynek odbył się również Turniej Strażacki. W szranki stanęły 3 drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych. W nagrodę za udział w zawodach otrzymały Puchar Burmistrza Choszczna i nagrody rzeczowe od Starosty Choszczeńskiego.   Pierwsze miejsce zajęli strażacy z Kołek, drugie - ex aequo drużyna z Rzecka i Suliszewa.
Dożynki to także okazja do zapoznania się z twórczością  ludową i produktami regionalnymi. Ciasta, bigos, pierogi, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem – to rarytasy, których można było skosztować na specjalnie przygotowanych stoiskach. Zaprezentowali się również Środowiskowy Dom Samopomocy z Choszczna, Warsztat Terapii Zajęciowej z Piasecznika, a także Koło Pszczelarzy i Klub Plastyka Impresja. Odbyły się także liczne kiermasze i loterie.
Jednak Gminne Święto Plonów to nie tylko tradycyjne obrzędy dożynkowe i turnieje, ale również  bogaty program rozrywkowy. Uczestników Dożynek  zabawiała poznańska kapela „Po zagonach” oraz lokalne zespoły, takie jak Chór Pogodna Jesień, Orkiestra Dęta i Kabaret z Radaczewa. Wraz z Kapelą Ludową wystąpił reaktywowany w 2008 roku Zespół Tańca Ludowego „Stobniczanie”. Imprezę dożynkową zwieńczył występ zespołu Arcus Band ze Szczecina.
Organizatorzy (Choszczeński Dom Kultury i Urząd Miejski w Choszcznie ) składają podziękowania wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu Gminnych Dożynek, a w szczególności: Centrum Rekreacyjno - Sportowemu, MPGK, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Komendzie Powiatowej Policji w Choszcznie, Jednostki Wojskowej w Choszcznie, Środowiskowemu Domu Samopomocy w Choszcznie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Piaseczniku, Starostwu Powiatowemu w Choszcznie. Dziękujemy również księżom: ks. Dziekanowi Grzegorzowi Suchomskiemu i proboszczowi Andrzejowi Lemieszko za odprawienie mszy w intencji rolników oraz  Piekarni Bakers Bogusława i Krzysztofa Kunowskich za przygotowanie bochnów chleba. Wszystkim sołtysom i radom sołeckim, Kołom  Gospodyń Wiejskim, oraz Stowarzyszeniom i Organizacjom dziękujemy za przygotowanie stoisk promujących twórczość lokalną.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2018 www.choszczno.pl.