WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Dożynki Gminne 2010
19.09.2018.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Dożynki Gminne 2010 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
06.09.2010.

Mszą świętą w intencji rolników i korowodem z wieńcami  rozpoczęły się Choszczeńskie Dożynki Gminne zwane „Międzypokoleniowym Turniejem Tradycji Kultury i Dziedzictwa Regionalnego”.  To największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów odbyło się w niedzielę (5 września) na placu przy ul. Mur Południowy i zgromadziło liczne grono nie tylko rolników,  dla których zorganizowano mnóstwo atrakcji i konkursów. Tegorocznymi starostami Święta Plonów byli: Joanna Rodzoch z Piasecznika oraz Stanisław Wąsowicz z Sulina.

 

Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie
Dożynki Gminne 2010 w Choszcznie

 

Nieodłącznym elementem Dożynek stał się konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Przystąpiły sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich i RSO Rzecko. Komisja oceniająca te arcydzieła miała nie lada orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wieńce były misternie wykonane. Po burzliwych naradach jury z przewodniczącą Anną Fic – Łasowską na czele, główną nagrodę  pieniężną otrzymało Sołectwo Piasecznik. Drugie miejsce przypadło KGW  ze Zwierzynia, a 3 KGW Stradzewo. Natomiast sołectwo Gleźno i Stary Klukom oraz RSP Rzecko, a także Koła Gospodyń Wiejskich w: Kołkach, Korytowie,  Raduniu, Rzecku, Suliszewie i Wardyniu otrzymały wyróżnienia.
Ponadto w „Międzysołeckim Turnieju Dożynkowym”, w którym wzięło udział 11 sołectw wygrali przedstawiciele Radaczewa. Drugie miejsce przypadło dla Gleźna, natomiast 3 dla Wardynia. By zdobyć nagrody rzeczowe i puchar Burmistrza Choszczna zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: wałkowanie ciasta, rozpoznawanie nasion, tor przeszkód, slalom z chłopem na wózku dziecięcym i toczenie opony. Dla dzieci zorganizowano konkurencję „jazda konna”. Natomiast sołtysi wzięli udział w tradycyjnym już konkursie - „rzut beretem”.
W ramach Dożynek odbył się również Turniej Strażacki. W szranki stanęły 3 drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych. W nagrodę za udział w zawodach otrzymały Puchar Burmistrza Choszczna i nagrody rzeczowe od Starosty Choszczeńskiego.   Pierwsze miejsce zajęli strażacy z Kołek, drugie - ex aequo drużyna z Rzecka i Suliszewa.
Dożynki to także okazja do zapoznania się z twórczością  ludową i produktami regionalnymi. Ciasta, bigos, pierogi, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem – to rarytasy, których można było skosztować na specjalnie przygotowanych stoiskach. Zaprezentowali się również Środowiskowy Dom Samopomocy z Choszczna, Warsztat Terapii Zajęciowej z Piasecznika, a także Koło Pszczelarzy i Klub Plastyka Impresja. Odbyły się także liczne kiermasze i loterie.
Jednak Gminne Święto Plonów to nie tylko tradycyjne obrzędy dożynkowe i turnieje, ale również  bogaty program rozrywkowy. Uczestników Dożynek  zabawiała poznańska kapela „Po zagonach” oraz lokalne zespoły, takie jak Chór Pogodna Jesień, Orkiestra Dęta i Kabaret z Radaczewa. Wraz z Kapelą Ludową wystąpił reaktywowany w 2008 roku Zespół Tańca Ludowego „Stobniczanie”. Imprezę dożynkową zwieńczył występ zespołu Arcus Band ze Szczecina.
Organizatorzy (Choszczeński Dom Kultury i Urząd Miejski w Choszcznie ) składają podziękowania wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu Gminnych Dożynek, a w szczególności: Centrum Rekreacyjno - Sportowemu, MPGK, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Komendzie Powiatowej Policji w Choszcznie, Jednostki Wojskowej w Choszcznie, Środowiskowemu Domu Samopomocy w Choszcznie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Piaseczniku, Starostwu Powiatowemu w Choszcznie. Dziękujemy również księżom: ks. Dziekanowi Grzegorzowi Suchomskiemu i proboszczowi Andrzejowi Lemieszko za odprawienie mszy w intencji rolników oraz  Piekarni Bakers Bogusława i Krzysztofa Kunowskich za przygotowanie bochnów chleba. Wszystkim sołtysom i radom sołeckim, Kołom  Gospodyń Wiejskim, oraz Stowarzyszeniom i Organizacjom dziękujemy za przygotowanie stoisk promujących twórczość lokalną.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW
ZAZ Choszczno
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2018 www.choszczno.pl.