WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Walczą o sąd
05.12.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Walczą o sąd Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
11.01.2012.
 Sąd Rejonowy w Choszcznie
 
CHOSZCZNO W poniedziałek odbyła się sesja Rady Miejskiej zwołana w trybie pilnym, na której radni sprzeciwili się pomysłowi likwidacji Sądu Rejonowego w Choszcznie. - Nieco wcześniej w tej sprawie w naszym magistracie odbyło się spotkanie gdzie dyskutowaliśmy na ten temat z włodarzami Recza, Krzęcina, Drawna, Pełczyc i Bierzwnika. Stanowisko naszej i pozostałych rad przedstawię dzisiaj w Ministerstwie Sprawiedliwości. To tam odbędzie się spotkanie poświęcone reformie, zakładającej zniesienie m.in. naszego sądu –  informuje burmistrz ROBERT ADAMCZYK.
 
W tekście jego wypowiedź po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości JAROSŁAWEM GOWINEM... 
…- Na spotkaniu z ministrem usłyszeliśmy, że reforma zostanie przeprowadzona, jednak o tym, które sądy zachowają swój obecny status będą mogły decydować także zainteresowane środowiska. Minister oczekuje od nas nie haseł czy ogólników lecz konkretnej analizy, a dokładniej konkretnych argumentów przemawiających za tym, że ten czy inny sąd powinien utrzymać swoje status quo. W Choszcznie nie tylko przygotujemy solidne uzasadnienie, ale także zwrócimy się o pomoc do naszych posłów – mówi burmistrz.  
 
 
Minister sprawiedliwości zamierza w tym roku zlikwidować ponad 100 sądów. Na projektowej liście jest też szczeciński Sąd Okręgowy, a dokładniej podlegające mu sądy rejonowe w Myśliborzu, Łobzie, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim i Choszcznie. W miejsce likwidowanych planowane jest utworzenie tzw. wydziałów zamiejscowych. W naszym przypadku Choszczno podlegałby pod Sąd Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim.
BEATA MITERA, STEFAN SZEMLIJ, WIESŁAW WŁUDARSKI, SYLWESTER STEFAŃSKI, MARIOLA KOŁODKO, ROMAN CZAPIEWSKI, KAZIMIERZ CZAPIEWSKI, ILONA KOZUBSKA, ANETTA BIKOWSKA i JERZY MIŁADOWSKI, to radni, którzy podpisali się pod wnioskiem o zwołanie sesji w trybie pilnym. Rada jednogłośnie opowiedziała się przeciwko zniesieniu Sądu Rejonowego w Choszcznie (pełne stanowisko Rady Miejskiej w Choszcznie zamieszczamy poniżej artykułu – red.). Podobnymi uchwałami zakończyły się sesje w Reczu, Drawnie, Krzęcinie i Bierzwniku. – Umówiliśmy się, że to ja będę reprezentował cytowane gminy i przedstawię wspomniane uchwały na dzisiejszym spotkaniu z ministrem sprawiedliwości – powiedział przez wyjazdem burmistrz ROBERT ADAMCZYK.
(tk)


Załącznik do uchwały
STANOWISKO
Rady Miejskiej w Choszcznie
nt zniesienia  Sądu Rejonowego w Choszcznie

Sąd Rejonowy w Choszcznie został utworzony po II Wojnie Światowej, następnie zlikwidowany w latach 60  ponownie utworzony został 31 maja 1975 r. Od tego czasu był i obecnie  jest jednym z najlepiej działający sądów rejonowych w okręgu. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2008 był najbardziej obciążonym sądem w całym kraju ze względu na ilość spraw przypadających na jednego sędziego. Mimo borykania się z trudnościami kadrowymi i wielkością wpływu sąd od wielu lat osiąga jedne z najlepszych wyników w okręgu szczecińskim, a jakość orzecznictwa sędziów sądu rejonowego w Choszcznie oceniana jest bardzo wysoko. Mimo tych niewątpliwych zasług sąd ma się stać ośrodkiem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim.
Proponowana reforma, której głównym założeniem jest szukanie oszczędności- godzi w podstawowe założenia polskiego wymiaru sprawiedliwości i jest skrajnie niekorzystna dla ludności lokalnej. Zachwianiu ulegnie podstawowa zasada łatwego dostępu do sądu i sprawności postępowania. Założenia reformy całkowicie pomijają los zwykłego mieszkańca, zarówno pracownika sądu jak i stron postępowań sądowych. Zniesienie Sądu Rejonowego w Choszcznie jest równoznaczne z likwidacją Sadu Pracy, wydziału ksiąg wieczystych, oddziału administracyjnego i księgowości.  Taka reorganizacja spowoduje utratę miejsc pracy i utrudni mieszkańcom dostęp do sądu. Obecnie z usług wydziału ksiąg wieczystych korzysta około 4 tysiące mieszkańców rocznie, z chwilą zniesienia Sądu Rejonowego w Choszcznie np. po  odpis z księgi wieczystej każdy mieszkaniec powiatu będzie musiał udać się do  siedziby sądu w Stargardzie Szczecińskim. Dla mieszkańców powiatu choszczeńskiego takie rozwiązanie jest trudne do zaakceptowania albowiem nierzadko musieliby oni pokonywać  odległość ok. 100 km. Już w obecnej sytuacji w jakiej znajduje się lokalne społeczeństwo lokalne  – zubożenie, bezrobocie, słabo funkcjonująca sieć komunikacji publicznej – dostęp do sądu jest utrudniony, reforma sprawi, że dla wielu osób może okazać się niemożliwy.
W związku z powyższym zniesienie Sądu Rejonowego w Choszcznie  jest decyzją pozbawioną racjonalnego odniesienia do sytuacji i potrzeb mieszkańców dokonywaną pod hasłem walki z kryzysem ekonomicznym.
Władza wykonawcza podejmując powyższą decyzję absolutnie nie uwzględnia sytuacji gospodarczej regionu, panującego bezrobocia oraz decyzji które wcześniej sama podjęła. Należy bowiem zauważyć, że rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości  z dnia 10.03.2011 r. Sąd Rejonowy w Choszcznie przejął do swej właściwości sąd pracy w Myśliborzu.   Pomija się równie z całkowicie fakt, że budynek Sądu Rejonowego w Choszcznie przeszedł niedawno  gruntowny remont, został zmodernizowany przystosowany do obsługi elektronicznej księgi wieczystej, posiada obszerne dobrze wyposażone sale rozpraw i  nowoczesne  archiwum w tych okolicznościach decyzja o jego zniesieniu przeczy zasadzie prawidłowego gospodarowania.
Zniesienie sądu przyczyni się do pomniejszenia roli powiatu choszczeńskiego. Istnieje obawa, że w ślad za sądem  zlikwidowane lub przekształcone  zostaną również inne placówki powiatowe np. policja, prokuratura, urząd pracy, urząd skarbowy szpital powiatowy i ostatecznie sam powiat choszczeński. Projekt zniesienia sądów rejonowych w tym Sądu Rejonowego w Choszcznie sprowadza się do powstania sądów tylko w dużych ośrodkach miejskich, a jego konsekwencją będzie degradacja mniejszych miast w tym naszego Choszczna.
Należy mieć nadzieję, że projekt ten zostanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości wycofany - także dzięki naciskom i protestom miejscowych władz i mieszkańców. Z punktu widzenia mieszkańców małych miast likwidacja 1/3 ilości wszystkich sądów rejonowych w kraju może doprowadzić do umniejszenia ich roli i zaprzepaszczenia dorobku pracy ich mieszkańców.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.