WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI
28.01.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Szukamy kolejowych tradycji Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.01.2012.

 Kolej w Choszcznie

CHOSZCZNO - Gdyby choszczeński dworzec kolejowy mógł opowiadać, to pewnie nie raz zaskoczyłby nas wydarzeniami, które dziś mogłyby być medialnymi sensacjami na skalę Europy i świata – mówią pasjonaci zafascynowani historią kolejnictwa. Na dowód przytaczają fakt, że w 1873 roku na jednej z tutejszych bocznic odpoczywał sobie… słoń. Przynajmniej na razie nie udało się im ustalić ile kosztowała go podróż z Londynu do Wrocławia, ale za to w zachowanych dokumentach znaleźli potwierdzenie, że 25 lat przed opisywanym słoniem, podróż koleją z Choszczna do Szczecina trwała godzinę i 46 minut. Wówczas za przyjemność jazdy w 50-osobowym wagonie trzeba było zapłacić około 10 groszy. – Być może już wkrótce takich historii poznamy więcej – burmistrz ROBERT ADAMCZYK zdradza, że magistrat podjął już działania w kierunku utworzenia izby tradycji kolejowej, która miałaby powstać w budynku obecnego dworca, który gmina przejęła od PKP.
 
 Kolej w Choszcznie
 
O pomyśle reaktywacji nieczynnej linii kolejowej nr 410 Połczyn Zdrój – Barlinek pisaliśmy w artykule „Prawo jazdy na drezynę”. Przypomnijmy, że w lipcu br. włodarze gmin z: Barlinka, Choszczna, Drawna, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Pełczyc, Połczyna Zdroju, Wierzchowa i Złocieńca oraz  marszałek województwa zachodniopomorskiego OLGIERD GEBLEWICZ i DARIUSZ TRZCIŃSKI, prezes zarządu Kolei Bałtyckiej SA podpisali list intencyjny zakładający współpracę w ramach projektu zatytułowanego „Rewitalizacja nieczynnej linii kolejowej nr 410 na odcinku: Połczyn-Zdrój - Złocieniec - Wierzchowo - Mirosławiec - Kalisz Pomorski - Drawno - Choszczno - Pełczyce - Barlinek dla celów rozwoju turystyki aktywnej - Bałtycka Kolej Turystyczna".
 
 Kolej w Choszcznie
 
Odtwarzanie kolejowej historii
Wspomnianą na wstępie historię słonia znajdziemy też w książce „Ostatnie stulecie miasta Arnswalde”. To właśnie w niej autor dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ opisuje w m.in. początki choszczeńskiego kolejnictwa, przytacza dokładne daty uruchomienia połączeń z Kaliszem Pomorskim i Barlinkiem, a w rozdziale dotyczącym gospodarki przytacza też fakty mówiące o tym, że przy fabryce cukierków czynne były trzy linie wąskotorowe łączące Choszczno ze Sławęcinem, Warszynem (gm. Dolice) i Przybysławiem (gm. Krzęcin). – Te dane znane są tylko największym fanom historii kolei, ale o tym, że powojenne dzieje, rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny naszej gminy nierozerwalnie wiążą się z grupą kolejarzy, którzy przybyli tu 22 sierpnia 1945 roku z DOKP Kraków i, że to oni kreowali tempo rozwoju i wizerunek Choszczna, wie już zdecydowanie więcej – przypomina burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Tu podkreśla, że zdecydowanie więcej o historii choszczeńskiego kolejnictwa wiedziała LONGINA WALESIAK, zmarła w ubiegłym roku nestorka choszczeńskiej kultury. Jest przekonany, że w Choszcznie jeszcze wielu pamięta Dom Kultury Kolejarza, a szczególnie jej relacje dotyczące „Spotkań pokoleń kolejarskich” czy też działających pod egidą Związku Zawodowego Kolejarzy zespołów Lutnia i Sygnał. Mieszkańcy gminy, a szczególnie byli kolejarze żałują, że dokładnie 10 lat temu PKP zlikwidowała choszczeński skansen kolejowy, bo dzisiaj idealnie wpisałby się w opisywane projekty.
 
  Kolej w Choszcznie
 
Szukamy kolejowych pamiątek
- W tej chwili trwa inwentaryzacja torowiska. Zwróciliśmy się też do PKP CARGO o przekazanie parowozów Ty51-183 i Ok1-325 wraz z dwoma wagonami, które do niedawna znajdowały się m.in. w choszczeńskim skansenie. W budynku dworca zamierzamy utworzyć kolejową izbę, w której prezentowalibyśmy również kolejowe makiety, natomiast na peronie 1A oraz promenadzie przylegającej do jeziora Klukom umiejscowilibyśmy wspomniane parowozy. Zdaję sobie sprawę, że to duże wyzwanie, ale chcielibyśmy by w jego realizację włączyli się także mieszkańcy naszej gminy. Szczególnie zwracamy się do tych, którzy mogliby pomóc w zlokalizowaniu pamiątek związanych z historią choszczeńskiej, zachodniopomorskiej i polskiej kolei. Liczymy głównie na zdjęcia, plany, mapy czy dokumenty. Jeśli nie przekazanie, to przynajmniej pozwolenie na wykonanie kopi, które udostępnilibyśmy zwiedzającym. Myślę, że w ten sposób każdy z nas mógłby przyczynić się nie tylko do promocji Choszczna, kolejnictwa na Pomorzu Zachodnim, ale przede wszystkim podkreślenia kolejowego charakteru naszego miasta – podsumowuje R. Adamczyk.
Tadeusz Krawiec

Jeśli posiadasz pamiątki, zdjęcia, dokumenty lub jakąkolwiek wiedzę dotyczącą historii  choszczeńskiej kolei – podziel się z nami.
Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Choszcznie
tel. 95 765 9327 - kolej@choszczno.pl

 

 
następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.