WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Osiem kobiet i ksiądz
24.02.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Osiem kobiet i ksiądz Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
17.07.2013.

Osiem kobiet i ksiądz
 CHOSZCZNO W ostatnim czasie dziewięć osób z naszej gminy odznaczonych zostało Złotymi i Srebrnymi Krzyżami. W stolicy naszego województwa wojewoda szczeciński MARCIN ZYDOROWICZ wręczył je dla pań ze Stowarzyszenia Klub Kiwanis Kobieta 2000 oraz byłej prezes choszczeńskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, natomiast w Gorzowie  wojewoda lubuski JERZY OSTROUCH odznaczył proboszcza z Korytowa.

Krzyż Zasługi przyznawany jest dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność publiczną, charytatywną i niesienie pomocy, a nadawany jest przez prezydenta RP.
Jako pierwsze (jeszcze w czerwcu)  odznaczenia te odebrały panie ze Stowarzyszenia Klub Kiwanis Kobieta 2000: MARYLA BORKOWSKA, DANUTA DAWIDOWICZ, IWONA GOŃCZAROW, EWA JABŁOŃSKA, BARBARA WIDŁA (Złote Krzyże Zasługi) oraz ANNA BZOWA i JOLANTA GRZEJDZIAK (Srebrne Krzyże Zasługi). W tym samym czasie i również z rąk zachodniopomorskiego wojewody, Złoty Krzyż Zasługi odbierała była prezes choszczeńskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych TERESA OLIWA. W ubiegłym tygodniu, tej samej rangi odznaczenie wojewoda lubuski wręczył proboszczowi z Korytowa i jednocześnie wicedyrektorowi Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. SŁAWOMIROWI KOKORZYCKIEMU. Osiem kobiet i ksiądz

Każdą z wymienionych wyżej osób wielokrotnie opisywaliśmy na naszej stronie internetowej, głównie przy okazji wydarzeń przez nich organizowanych. Panie z Kobiety 2000, przede wszystkim za sprawą Przeglądu Form Estradowych i Teatralnych dla Osób Niepełnosprawnych „Scena Bez Barier”, który w tym roku zorganizują już po raz 15. Festiwal jest ich wizytówką, ale organizują też akcje charytatywne, dofinansowują turnusy rehabilitacyjne i zakup leków, wspólnie z Bankiem Żywności organizują akcję dystrybucji żywności dla najbiedniejszych, a razem z Komendą Powiatową Policji w Choszcznie realizują program edukacyjny „Stopek”. To dzięki ich staraniu, już kilkanaście lat temu trafiły do naszego miasta pierwsze mammobusy. W naszym archiwum znaleźliśmy zdjęcie z kwietnia 2003 roku przedstawiające E. Jabłońską z fantomem piersi, na którym mieszkanki Choszczna uczyły się w jaki sposób mogą samodzielnie się zbadać. Przypomnijmy też to, że ówczesne spotkanie prowadziła dr SABINA MIKKE, dyrektor do spraw lecznictwa w Regionalnym Szpitalu Onkologicznym w Szczecinie.


T. Oliwa (w styczniu br. oficjalnie zakończyła swoja działalność jak prezesOsiem kobiet i ksiądz choszczeńskiego koła PZN). - To za jej sprawą choszczeńska społeczność zdała sobie sprawę z tego, że pomalowanie krawędzi schodów, oznakowanie drzwi czy umieszczenie lupy w okienku urzędniczym w zasadniczy sposób zmieniają codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością wzorkową. Trzeba podkreślić,  że w ostatniej dekadzie, czyli w czasie gdy kierowała zarządem choszczeńskiego koła, jako stowarzyszenie należeli do najbardziej zaangażowanych w życie społeczne ziemi choszczeńskiej – mówi burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Dodaje, że to głównie jej zasługą jest to, iż w Choszcznie rozpowszechniono temat pokonywania barier architektonicznych i w wyjątkowy sposób spopularyzowano tematy związane z ogólno pojętym udostępnianiem przyrządów ułatwiających widzenie. W imieniu koła wniosek o odznaczenie jej medalem  złożył ZDZISŁAW KAMIŃSKI. Pani Teresa cieszy się z tego wyróżnienia, ale zdecydowanie akcentuje, że największą przyjemność sprawia jej to, że ktoś o niej, a dokładniej o tym co zrobiła, pamięta.

ks. S. Kokorzycki, proboszcz, kanonik, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Pracował jako Osiem kobiet i ksiądz wikariusz w Barlinku, Nowogardzie, Ińsku i Wardyniu. Od 2000 r. jest proboszczem w Korytowie (przeniósł probostwo z Wardynia). Od 1997 r. wydaje lokalne czasopismo społeczno-religijne ,,Wiejska Agencja Informacyjna – Serwis’’. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1998 r. założył w Korytowie Ośrodek Wspierania Rodziny. Jest laureatem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Od 15 lat organizuje we wsi Dni Korytowa, także plenery malarskie oraz wakacje dla dzieci ubogich. Jego najmłodszym „dzieckiem” jest „Korytowska noc poetów”. Sam też pisze wiersze. Jest autorem tomików poetyckich: ,,Album ze zdjęciami’’, ,,Pacierz mój’’ i ,,Spotkania’’. Jako ciekawostkę podajmy, że w swojej dziennikarskiej karierze przeprowadził wywiad z WOJCIECHEM JARUZELSKIM, a jego teksty ukazywały się m.in. w Kurierze, polskiej gazecie wydawanej w Hamburgu.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.