WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Wieniec sercem zrobiony
20.11.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Wieniec sercem zrobiony Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
16.09.2013.
   Wieniec sercem zrobiony
 
CHOSZCZNO W sobotę w Drawnie, na powiatowych dożynkach główną nagrodę za najpiękniejszy wieniec zdobyło sołectwo Suliszewo. – Ładny wieniec to dzieło serca i zaangażowania całego zespołu – mówi ANETA NIKOROWICZ z Koła Gospodyń Wiejskich.

Już na kilka godzin przed ogłoszeniem werdyktu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Suliszewie były pewne, że wieniec, z którym tu przyjechały zyska w oczach jurorów najwyższe uznanie. Także zdecydowana większość pytanych przez nas osób stwierdzała, że wygrać może tylko „suliszewska korona”. – To prawdziwy majstersztyk i chyba nie przesadzę jeśli powiem, że sercem został zrobiony – tak te Wieniec sercem zrobiony opinie potwierdził m.in. mistrz kucharski ANDRZEJ PAPELBAUM.
Tuż po wyjściu dożynkowego korowodu z kościoła rozmawialiśmy z jego twórczyniami, a dokładnie z twórcami, bo robili go też mężczyźni. Panie szybko wysuwają przed szereg ANETĘ NIKOROWICZ. – To ona czuwała nad każdym etapem – mówi ANNA SEREDIAK. Tu dowiadujemy się, że również ubiegłoroczny wieniec, który zdobył najważniejsze nagrody na dożynkach gminnych i powiatowych, był jej dziełem. – Chyba się ukrywała, a my nie zauważaliśmy, nie docenialiśmy jej umiejętności. Zazwyczaj przychodziła i pomagała nam i dopiero w ubiegłym roku zdecydowała się całkowicie przejąć ster  – zauważa MARIA KOWAL. Pytamy więc o to, czy ma jakąś złotą receptę na tworzenie nie tylko najpiękniejszych, ale przede wszystkim nagradzanych wieńców. – Myślę, że głównym czynnikiem sukcesu jest dobra organizacja i ścisłe realizowanie kolejnych etapów zadania. My pierwsze spotkanie w sprawie wieńca wyznaczamy sobie już na trzy miesiące przed dożynkami. To właśnie wtedy decydujemy o tym jaki będzie miał kształt i dzielimy wśród siebie zadania – opowiada pani Aneta. Zdecydowanie podkreśla, że tworzenie całej kompozycji rozpoczynają mężczyźni. – Spawają konstrukcję i w zasadzie na tym etapie ich pomoc się kończy. Potem w odpowiednich okresach i oczywiście za zgodą właścicieli pól zaczynamy zbierać kłosy zbóż – tłumaczy, że kompletują głównie takie, które są jeszcze niedojrzałe. Oczywiście muszą być wszystkie te, które rosną w naszym regionie. Pokazuje, że mają też proso, chmiel, a nawet jarzębinę. – Jarzębina nie tylko ozdabia, ale ma przede wszystkim pomóc w osiągnięciu wysoki plonów w następnym roku – mówi. Tu tłumaczy też, że ich wieniec to symbol korony zwieńczonej krzyżem, z hostią w środku, a zapytana o to, ile tradycji jest w tym wieńcu, zdecydowanie odpowiada, że… tyle ile widać.
  Wieniec sercem zrobiony
 
Opisywany wieniec zdobył wszystkie nagrody, które w tym roku były do zdobycia, więc zapytaliśmy też o to, w jaki sposób uczciły ten sukces? – Nie miałyśmy jeszcze na to czasu i myślę, że zrobimy to na naszych sołeckich dożynkach, które odbędą się w najbliższą sobotę – podsumowując pani Aneta wyliczyła, że w tym roku przy tworzeniu wieńca pracowali: ZBIGNIEW LEWANDOWSKI, WŁODZIMIERZ MAZUREK, JERZY GARBICZ, GRZEGORZ NIKOROWICZ, M. Kowal, ZOFIA MAZURAK, A. Serediak, GRAŻYNA LEWANDOWSKA, BOŻENA NOWAKOWSKA, JANINA MAZURAK, KRYSTYNA SZEWC, ANNA SZYMAŃSKA i druga JANINA MAZURAK.
Zaangażowanie pań z KGW i Zespołu Śpiewaczego „Jarzębinki” bardzo ceni sobie sołtys J. Garbicz. – Jeśli ktoś nie ma pojęcia ile to kosztuje pracy, to powinien zobaczyć siebie przed wiadrem pełnym pszenicy, którą ziarno po ziarnku trzeba nawlec na nitkę – akcentuje z jeden z etapów tworzenia wieńca.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.