WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką
21.01.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
05.12.2013.
 Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką CHOSZCZNO Wczoraj w koszarach dywizjonu artylerii samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Z tej okazji 13 żołnierzy zostało odznaczonych „Gwiazdą Afganistanu”. Wśród nich była por. MARTA BŁASZCZUK (na zdjęciu).

 Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką Powojenna historia jednostek stacjonujących w koszarach przy ul. Dąbrowszczaków zawsze związana była z artylerią i rakietami. To tu w latach 1963 – 1992 stacjonowała 2 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych, w której służyli mieszkańcy Choszczna, którzy do dzisiaj pamiętają bojowe strzelania na stepowych poligonach Kazachstanu. Po jej rozwiązaniu w Choszcznie utworzono 2 Pułk Rakiet, a w 2001 2 Pułk Artylerii Legionów. Dzisiaj w tym obiekcie stacjonuje dywizjon artylerii samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera, którym dowodzi ppłk DARIUSZ WOJTKOWIAK. To właśnie on na wczorajszej zbiórce złożył meldunek dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg.  MARKOWI MECHERZYŃSKIEMU.  Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką – To była prawdziwa artyleria – płk rez. LESZEK SMOLEŃ, zastępca ds. technicznych wspomnianej wyżej 2 Brygady wspominał czasy kiedy to artylerzyści na tzw. szkołach ognia spędzali na poligonach po kilka miesięcy, zarówno latem jak i zimą. – Dzisiejsze działania są konkretniejsze. Np. choszczeńscy artylerzyści dziś świętują, a ich koledzy jeszcze dzisiaj w nocy strzelali na poligonie – komentuje to zastęcpa dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej płk DANIEL BUTRYN. Ten sam fakt podkreślił dowódca dywizji. – Mimo prowadzonych ćwiczeń chciałem do was przyjechać i osobiście złożyć wam życzenia. Cieszy mnie to, że zawsze stajecie na wysokości zadania, co właśnie udowodnili wasi koledzy wykonując strzelania na oceny bardzo dobre – chwalił artylerzystów gen. Mecherzyński.
 Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką Choć w tym dniu nagrodzonych zostało kilkudziesięciu żołnierzy, to jednak najwyższym uznaniem cieszyli się ci, którzy odebrali „Gwiazdy Afganistanu”. Przypomnijmy, że jest to odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami kraju. Na wczorajszej zbiórce otrzymali je: kpt. ADRIAN BORZYCH, por. MARTA BŁASZCZUK, st. chor. ANDRZEJ JANIAK, st. chor. WALDEMAR MASŁOWSKI, st. sierż. ROBERT BŁASZKIEWICZ, st. plut. ROBERT WYSZYŃSKI, plut. MARIUSZ SICHOWSKI, kpr. PAWEŁ STASZEWSKI, kpr. MICHAŁ URBAŃSKI, st. szer. SYLWESTER SIŁAKOWSKI, st. szer. MATEUSZ KLIMAS i st. szer. MARCIN SZCZYKÓT.Choszczno - Rakietowcy i artylerzyści świętowali z Barbórką
O związkach artylerzystów i rakietowców z ziemią choszczeńską mówił też burmistrz ROBERT ADAMCZYK. – Cieszy mnie to, że wasza jednostka na stałe wkomponowała się w nasze codzienne życie. Zawsze z dumą podkreślam fakt, że wasza codzienna służba wpływa nie tylko na poczucie naszego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju i promocji ziemi choszczeńskiej – mówił włodarz Choszczna. Okolicznościowe grawertony wręczył: ppłk. D. Wojtkowiakowi, kpt. KRZYSZTOFOWI ULIKOWSKIEMU, mł. chor. ROBERTOWI JASIUKIEWICZOWI i st. chor. sztab. JACKOWI SCHMIDTOWI. Ten ostatni otrzymał też flagę Choszczna. – Będę z nią jeździł na wszystkie moje maratony – tłumaczy (piszemy o tym w artykule „Pod biało-czerwono-zieloną flagą” – red.). Całą uroczystość zwieńczyła defilada i wyjątkowo śmieszny pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Szczecin. Przy takiej okazji artylerzyści zawsze chwalą się też bojowym sprzętem, który znajduje się na wyposażeniu dywizji. Tym razem największe wrażenie zrobił rozkładamy most Daglezja MS-20.
Tadeusz Krawiec

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.