WiększaMniejszyNormalny
02.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Wycięli hołubca Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
14.10.2014.

Choszczno - Stobniczanie - Wycięli hołubca

CHOSZCZNO. 12 października Zespół Pieśni i Tańca Stobniczanie wziął udział w ustanawianiu Ogólnopolskiego Rekordu w Wycinaniu Hołubców. Ponad 30 tancerzy wystąpiło m.in. na wiadukcie kolejowym, na nowo otwartym pomoście, a także na polu golfowym Modry Las. W tym dniu razem z nimi wycięło hołubca 93. choszcznian, a w kraju i za granicą łącznie 2200 osób.

 

Wycięli hołubca

Akcja zorganizowana została przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w ramach obchodów Dnia Tańca Ludowego. – Mówiąc w dużym skrócie, polega to na tańczeniu charakterystycznych kroków tańców ludowych w wielu miastach  jednocześnie – tłumaczy ARTUR KOŁODZIEJSKI. Podkreśla, że chodzi tu przede wszystkim o propagowanie polskiego folkloru. - Wyjście w strojach na ulice, taniec, śpiew, zachęcanie przechodniów do wspólnej zabawy, nauka kilku podstawowych kroków, w tym hołubców, którym to akcja zawdzięcza swoją nazwę. To wszystko razem tworzy niecodzienne widowisko, przy którym bawi się zarówno zespół, jak i przechodnie – dodaje MAGDALENA MATUSZCZAK.

  Wycięli hołubcaTego dnia Stobniczan spotkać można było w wielu punktach miasta. - Ponad 30 członków zespołu, w tym dorośli, dzieci i para prześlicznych, dwuletnich maluszków oraz zawsze towarzysząca zespołowi Kapela Ludowa. Byliśmy m.in. na wiadukcie kolejowym, na nowo otwartym pomoście przy Starostwie. Zatańczyliśmy poloneza, śpiewaliśmy i oczywiście wycinaliśmy z mieszkańcami hołubce. O tym, że to się spodobało świadczy fakt, że podchodziło do nas wiele osób, chcieli porozmawiać, zatańczyć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie dziwię się ich reakcji, bo przecież kilkadziesiąt osób w pięknych tradycyjnych strojach na ulicach naszego miasta, to raczej niecodzienny widok – komentuje JUSTYNA WŁUDARSKA. Stobniczanie pojawili się również na polu golfowym Modry Las, gdzie zatańczyli i zrobili sobie mini sesję zdjęciową. Potem zespół zatańczył jeszcze na placu przy fontannie i tu był wspierany przez młodych Stobniczan, których od niedawna w Szkole Podstawowej nr 1 w Choszcznie prowadzi BARBARA GRZEJSZCZYK. Samo bicie rekordu miało miejsce na placu przy kościele, gdzie akurat trwały Dni Papieskie. Stobniczanie przed zatańczeniem finałowego i tradycyjnego już dla tej imprezy poloneza, zajęli mieszkańcom kilka minut, zachęcili do zabawy, pokazali jak i wycięli z nimi hołubce. - Taniec ludowy zdecydowanie łączy pokolenia, bo widziałam, że nawet dwuletnie dzieci rewelacyjnie się bawiły. Też spróbowałam swoich sił i wcale tego nie żałuję – mówi PATRYCJA FISZER.

Wycięli hołubca

Wszyscy członkowie zespołu nie kryli zaskoczenia tym, że aż 93 osoby dołączyły do nich w momencie bicia rekordu. Dziękując wszystkim, podkreślają, że w sumie rekord ustanowiło 2200 osób, które jednocześnie wycinały hołubce w Choszcznie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zgierzu, Zielonej Górze, a nawet w Buenos Aires.

Komentując całe wydarzenie, należy podkreślić, że wyjście z folklorem na ulice naszego miasta i ogromna sympatia mieszkańców, to powody dla których Stobniczanie działają dalej i już przygotowują się do kolejnych występów. Zapraszamy do śledzenia profilu Zespołu Pieśni i Tańca Stobniczanie na facebooku. Tam znajdziecie nasze filmy, galerie, relacje i zapowiedzi występów. Chętnych do tańczenia z nami zapraszamy w każdy wtorek o 19.00 do Choszczeńskiego Domu Kultury. Mamy też zespół śpiewaczy, który ćwiczy w środy od 19.30.
Magdalena Szarawaga

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.