WiększaMniejszyNormalny
06.12.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Holendrzy będą im zazdrościć Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
14.01.2015.
Zamęcin - OSP - Choszczno - Holendrzy będą im zazdrościć
CHOSZCZNO. Wczoraj wieczorem na ulicę Zamęcina wyległa spora grupa mieszkańców wsi. Oklaskami, wyciem syren, fajerwerkami i szampanem witali nowy, warty ponad 700 tys. zł, strażacki wóz bojowy.Strażacy – ochotnicy z OSP w Zamęcinie od wielu już lat należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W oczekiwaniu na przyjazd nowego wozu bojowego zdradzili nam, że średnio w roku do akcji wyjeżdżają około 50 razy. – Prawdopodobnie w lutym będzie podsumowanie ostatniego roku, więc poznamy dokładny bilans  – mówił DARIUSZ BŁASZAK. Podkreślał, że najczęściej gaszą pożary i biorą udział w poszukiwaniach zaginionych. Zaznaczył też, że jako jedyni w powiecie mają również świetnie wyposażoną seZamęcin - OSP - Choszczno - Holendrzy będą im zazdrościć kcję płetwonurków.

Kilka minut po 18. w remizie zawyły wszystkie syreny, a to był znak, że do wioski wjechał nowy wóz bojowy. Strażacy przyprowadzili go aż z Kielc. – Przejechaliśmy nim ponad 650 kilometrów. Chodzi jak pszczółka – pochwalił nowy nabytek MIROSŁAW WADECKI. Szybko dodał, że to średni wóz ratowniczo-gaśniczy typu GBA, ze zbiornikiem o pojemności 3 tys. litrów, ma też tzw. szybkie natarcie, czyli przy jego pomocy można gasić ogień wodą pod ciśnieniem nawet 60 atmosfer. Samochód jest w pełni skomputeryzowany, z kamerami, ma też na swoim wyposażeniu specjalistyczne oświetlenie. Niebawem zostanie na nim zamontowany nowy zestaw hydrauliczny, który jest niezbędny do udziału w akcjach ratowniczych. – Napęd na cztery koła, dodatkowe blokady, a także nowoczesna wyciągarka sprawią, że będziemy mogli wjechać nawet w najtrudniejszy teren – dodaje Wadecki. Okazuje się, że takie, w pełni wyposażone cacko kosztuje dziś ponad milion złotych. Sam samochód kosztował 714 tys. zł. Z tego Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z funduszy unijnych dołożył 500 tys. zł, kolejnych 90 tys. dał Fundusz Ochrony Środowiska, a resztę, w tym na wyposażenie, dołożyła gmina. – Większość dodatkowego sprzętu już mamy i tylko przełożymy go ze starego wozu bojowego – mówi prezes OSP w Zamęcinie ANDRZEJ KALISIAK. W chwilę po tym, jak zaprezentowali mieszkańcom pojazd i wspólnie z MATEUSZEM BIELAWSKIM ochrzcili go szampanem stwierdził, że ostatnia dekada całkowicie zmieniła ratownictwo pożarnicze w naszej gminie. Podobno nawet zaprzyjaźnieni strażacy z holenderskiej Wolvegi, którzy pod koniec lat 90. dysponowali sprzętem dla choszcznianZamęcin - OSP - Choszczno - Holendrzy będą im zazdrościć nieosiągalnym, twierdzą, że w 10 lat zrobiliśmy więcej, niż oni przez kilkadziesiąt. – Niewątpliwie tego wozu będą nam zazdrościć – podsumowuje Kalisiak. Burmistrz ROBERT ADAMCZYK uważa, że na szeroko pojętym bezpieczeństwie gminy nie można oszczędzać. – Wsparliśmy budowę nowej komendy policji, realizujemy wspólne przedsięwzięcia profilaktyczne, systematycznie rozszerzamy monitoring miasta, remontujemy remizy i wyposażamy je w coraz bardziej nowoczesny sprzęt – wylicza włodarz miasta. Jego zdaniem czas kupowania starych wozów bojowych mija bezpowrotnie. – Zdecydowanie lepiej kupić nowy sprzęt, bo po pierwsze jest mniej zawodny, a po drugie zdecydowanie tańszy w eksploatacji – podsumowuje. Na razie nie znany jest jeszcze los starego wozu bojowego. Prawdopodobnie trafi do innej jednostki lub zostanie sprzedany.
Tadeusz Krawiec
 
 
PS. Zamęcińscy ochotnicy wprowadzając nowy wóz do remizy natychmiast przygotowali go do pełnej gotowości bojowej. I dobrze, że to zrobili, bo jeszcze tej nocy wezwani zostali do akcji gaszenia płonącej klatki schodowej w bloku przy ul. Wolności w Choszcznie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.