WiększaMniejszyNormalny
19.01.2020.
     
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Projekt Arnswalde VR - Przeszłość stworzy przyszłość Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
17.03.2015.
Projekt Arnswalde VR - Przeszłość stworzy przyszłość
CHOSZCZNO. Zarówno twórcy jak i organizatorzy sobotniego projektu Arnswalde VR byli zaskoczeni ilością osób chętnych do spaceru ulicami przedwojennego Arnswalde. – Ostatnio takie kolejki widziałem w latach 80. – mówi ZENON BUCZEK. Wirtualna prezentacja miasta z 1920 roku zaskoczyła także i jego. – To nieprawda, że wszystkie budynki zostały zniszczone w 1945 roku. Ja dzisiaj widziałem fragmenty tych, które stały w rynku jeszcze w latach 50. – jego zdaniem, gdzieś w rodzinnych archiwach na pewno znajdziemy na to dowody.
    Nie podlega dyskusji, że sobotnie wydarzenie bardzo szeroko komentowane jest zarówno w kraju jak i za naszą zachodnią granicą. Przybyli na to wydarzenie dziennikarze zgodnie stwierdzali, że spacer w goglach Oculus był bardzo realny. Jedna z pań, przebywając w wirtualnym świecie, dokładnie na wieży kościoła, straciła równowagę i… spadła z krzesła. – A czułam się, jakbym leciała w kilkudziesięciometrową przepaść – stwierdziła. Zapewniła, że dla niej było nawet za bardzo realne. Stojąc z boku, zobaczyć można było też, że ci, którzy akurat oglądali panoramę miasta, mocno trzymali się poręczy krzesełka, na którym siedzieli.
Projekt Arnswalde VR - Przeszłość stworzy przyszłość      ROBERT MARCINIAK, prezes stowarzyszenia Choszczno Plus – Operacja Kultura oraz ŁUKASZ PIECZĄTKA i SEBASTIAN SOSNOWSKI, informatycy z firmy Odyssey, witając tłumy zgromadzone w sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury nie ukrywali zaskoczenia tak dużym zainteresowaniem ich projektem. Marciniak (choszcznianin), Pieczątka i Sosnowski (mieszkańcy podwrocławskiej Sobótki) wytłumaczyli dlaczego właśnie zainteresowali się przedwojennym Choszcznem. – Na początku miała to być nasza Sobótka, ale zainteresowały nas argumenty Roberta, który twierdził, że Arnswalde zniszczone było w 90 procentach. W sumie było to dla nas większe wyzwanie – mówił Ł. Pieczątka. Podkreślił przy tym rolę stowarzyszenia Choszczno Plus – Operacja Kultura, które poświęciło dużo czasu przy zbieraniu materiałów dotyczących Arnswalde z lat 20. W tym momencie R. Marciniak szczególne podziękowania skierował do zmarłego niedawno ARTURA BACZYŃSKIEGO. – To właśnie on jako pierwszy w naszym mieście zaczął rekonstruować widokówki i zdjęcia przedwojennego Arnswalde. Dziś widzimy je wszędzie, a Artur zapewne jest dumny z tego, że doczekaliśmy takiego wydarzenia – mówił Marciniak.
    To oczywiste, że na widowni najwięcej było choszcznian, ale przyjechali też szczecinianie, a nawet mieszkańcy Krakowa. – Mam nadzieję, że doczekamy się i obejrzymy końcowy efekt – mówił ŁUKASZ ZELHM, który zdradził, że z dziewczyną przyjechali aż z Białegostoku. Negatywnych komentarzy w tym dniu nikt nie usłyszał, aczkolwiek wielu z przyjezdnych wyobrażało sobie, że wszyscy naraz otrzymają gogle i będą mogli zobaczyć efekty tego projektu. – Niestety, nie jest to tanie i wymagania sprzętowe są bardzo duże – tłumaczyli informatycy z Odyssey. Zgodzili się też na to, by o jeden dzień przedłużyć możliwość obejrzenia wirtualnego Arnswalde. ADAM BRAL, szef i główny sponsor „Arnswalde VR” zapewnia, że docelowo projekt ten na stałe pozostanie w Choszcznie. W podobnym klimacie wypowiada się burmistrz ROBERT ADAMCZYK, który w zapowiadającym to wydarzenie artykule „Arnswalde VR - zajrzyjmy w przeszłość” stwierdza, że jedno takie stanowisko powinno trafić do choszczeńskich placówek oświatowych, a drugie do biura informacji turystycznej, które najlepiej byłoby zlokalizować w barbakanie. Przy okazji tego projektu wyszło na jaw wiele ciekawostek dotyczących historii naszego miasta. I znowu zaczęły się spory dotyczące losów fontanny i górującej nad nią żniwiarki. PadProjekt Arnswalde VR - Przeszłość stworzy przyszłość ło też pytanie, o to, gdzie podziała się jej replika, którą na przełomie tego wieku, podarowali nam mieszkańcy niemieckiego miasteczka Wunstorf (wyparowała z magistratu w 2002 roku – red.). Najbardziej jednak zaskakuje stwierdzenie R. Marciniaka, który jest niemalże pewny, że pod naszym miastem ukrytych jest wiele tajemnic, w tym także podziemne przejścia. Jedno z nich miałoby prowadzić z kościoła aż poza bramy starych murów, czyli w okolice dzisiejszego ronda. – Pewne jest to, że takie wydarzenie w istotny sposób promuje Choszczno. Dziś mówią o was wszyscy i mam nadzieję, że jutro będą chcieli wybrać się na wirtualna wycieczkę po mieście z 1920 roku – podsumowuje JANUSZ KORYTKOWSKI. On i JERZY GUMULIŃSKI zarówno w sobotę jak i w niedzielę stawali w kolejce do gogli. – Udało się i warto było – zapewnia pan Jerzy.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.