WiększaMniejszyNormalny
10.12.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - 70. rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
11.05.2015.
Choszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  CHOSZCZNO. W miniony piątek na placu im. Jana Pawła II  obchodziliśmy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Właśnie w taki sposób powinniśmy świętować takie uroczystości. Kolorowo, śpiewnie, słonecznie, dużo dzieci, wszyscy uśmiechnięci, kwiaty, baloniki, gołębie lecące do nieba…,  aż chce się żyć – mówi ANNA ZYGMUNT. Spodobał się jej również pomysł przesłania „Nigdy więcej wojny”, który odczytany został w kilku językach.

W piątkowe południe wielu mieszkańców miasta pytało wprost o przyczynę kolorowego zamieszania, które zauważali na przykościelnym placu. Nie ukrywali zaskoczenia słysząc, że właśnie w taki sposób obchodzimy 70. rocznicę zakończenia II wojny świChoszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  atowej. – Dawniej taka uroczystość składała się przede wszystkim z apelu poległych, wieńców, odznaczeń i przemówień. To fajnie, że nabieramy dystansu do tego wydarzenia – dodaje mąż wspomnianej wyżej ANNY ZYGMUNT. Jego zdaniem zbyt poważnie podchodzimy do czegoś, z czego raczej powinniśmy się cieszyć.
Kilka żołnierskich piosenek, kwiaty dla starszych ludzi i przemówienie włodarza gminy, w który kilkakrotnie podkreślał fakt, że to naszym dziadkom i rodzicom powinniśmy być wdzięczni za tyle lat pokoju. - Wspominana przez nas wojna sprawiła, że także miasto, w którym dziś żyjemy, doświadczyło bardzo dużo zła, nienawiści i totalnego zniszczenia. Rozejrzyjmy się dookoła. To, co widzimy, jest Choszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  dziełem przede wszystkim naszych rodziców i dziadków. Mimo tego, że zjechali tu z różnych stron Polski i świata, i mimo tego, że tak głęboko doświadczyli okropieństwa wojny, to jednak potrafili połączyć siły i zbudować podwaliny pod nowe, pokojowe społeczeństwo. Nie zapominajmy o tym, co dla nas zrobili. Ceńmy ich wysiłek i zróbmy wszystko, abyśmy zarówno my jak i następne pokolenia nie musieli ponownie zadawać pytań, takich samych jakie padały choćby 8 maja 1945 roku – mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Po nim starosta ADAM ANDRIASZKIEWICZ odczytał przesłanie „Nigdy więcej wojny”, które następnie usłyszeliśmy również w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Uroczystą mszę celebrował dziekan ks. GRZEGORZ SUCHOMSKI, apel poległych zakończony salwą honorową przeprowadzili żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej, a pod pomnikiem poświęconym Sybirakom, wiązankę kwiatów złożył burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Finałem obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej była popołudniowa akademia, która odbyła się w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Tu uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie wierszem i pieśnią wspominali losy Polaków w latach 1939-1945.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.