WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Choszczno - 70. rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć
25.02.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Choszczno - 70. rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
11.05.2015.
Choszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  CHOSZCZNO. W miniony piątek na placu im. Jana Pawła II  obchodziliśmy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Właśnie w taki sposób powinniśmy świętować takie uroczystości. Kolorowo, śpiewnie, słonecznie, dużo dzieci, wszyscy uśmiechnięci, kwiaty, baloniki, gołębie lecące do nieba…,  aż chce się żyć – mówi ANNA ZYGMUNT. Spodobał się jej również pomysł przesłania „Nigdy więcej wojny”, który odczytany został w kilku językach.

W piątkowe południe wielu mieszkańców miasta pytało wprost o przyczynę kolorowego zamieszania, które zauważali na przykościelnym placu. Nie ukrywali zaskoczenia słysząc, że właśnie w taki sposób obchodzimy 70. rocznicę zakończenia II wojny świChoszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  atowej. – Dawniej taka uroczystość składała się przede wszystkim z apelu poległych, wieńców, odznaczeń i przemówień. To fajnie, że nabieramy dystansu do tego wydarzenia – dodaje mąż wspomnianej wyżej ANNY ZYGMUNT. Jego zdaniem zbyt poważnie podchodzimy do czegoś, z czego raczej powinniśmy się cieszyć.
Kilka żołnierskich piosenek, kwiaty dla starszych ludzi i przemówienie włodarza gminy, w który kilkakrotnie podkreślał fakt, że to naszym dziadkom i rodzicom powinniśmy być wdzięczni za tyle lat pokoju. - Wspominana przez nas wojna sprawiła, że także miasto, w którym dziś żyjemy, doświadczyło bardzo dużo zła, nienawiści i totalnego zniszczenia. Rozejrzyjmy się dookoła. To, co widzimy, jest Choszczno - 70 rocznica zakończenia wojny - Aż chce się żyć  dziełem przede wszystkim naszych rodziców i dziadków. Mimo tego, że zjechali tu z różnych stron Polski i świata, i mimo tego, że tak głęboko doświadczyli okropieństwa wojny, to jednak potrafili połączyć siły i zbudować podwaliny pod nowe, pokojowe społeczeństwo. Nie zapominajmy o tym, co dla nas zrobili. Ceńmy ich wysiłek i zróbmy wszystko, abyśmy zarówno my jak i następne pokolenia nie musieli ponownie zadawać pytań, takich samych jakie padały choćby 8 maja 1945 roku – mówił burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Po nim starosta ADAM ANDRIASZKIEWICZ odczytał przesłanie „Nigdy więcej wojny”, które następnie usłyszeliśmy również w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Uroczystą mszę celebrował dziekan ks. GRZEGORZ SUCHOMSKI, apel poległych zakończony salwą honorową przeprowadzili żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej, a pod pomnikiem poświęconym Sybirakom, wiązankę kwiatów złożył burmistrz ROBERT ADAMCZYK. Finałem obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej była popołudniowa akademia, która odbyła się w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Tu uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie wierszem i pieśnią wspominali losy Polaków w latach 1939-1945.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.