WiększaMniejszyNormalny
03.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Jubileuszowa Noc Poetów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
31.08.2015.
Choszczno - Jubileuszowa Noc Poetów CHOSZCZNO. Ponad 30 twórców zaprezentowało swoje wiersze podczas V Korytowskiej Nocy Poetów.  Tym razem w debiutach literackich spłonęły strofy KRYSTYNY RODZEWICZ i KRZYSZTOFA ŻAKA, a w mroczne (bo nocne) klimaty tego wydarzenia, wręcz przebojowo wpisała się IRENA ZIELIŃSKA z Międzyrzecza. 
Takiej frekwencji Korytowska Noc Poetów jeszcze nigdy nie miała. – To w zdecydowany sposób burzy mit o tym, że nie interesujemy się poezją – mówi gorzowianka AGNIESZKA BOBER. Zdradziła też, że przyjechała głównie po to, by osobiście przekonać się jak naprawdę wygląda ta impreza. – Być może w przyszłym roku sama zdecyduję się na zaprezentowanie swoich wierszy, ale jak widzę na dzisiejszej liście takie nazwiska jak ROMAN HABDAS czy IRENA ZIELIŃSKA, to już mi się nogi trzęsą – podsumowała z uśmiechem.  Choszczno - Jubileuszowa Noc Poetów
Fundacja poetów
Tej nocy ks. SŁAWOMIR KOKORZYCKI, czyli główny inicjator i organizator wcale nie krył poczucia dumy. Nie żałował też tego, że Noc Poetów przeniesiona została z Korytowa do Choszczna. – Być może nie ma tego klimatu, jaki w trzech pierwszych edycjach dawała nam sceneria starej wozowni, ale za to jest zdecydowanie więcej instytucji, które pomagają rozwijać to wydarzenie – mówił w piątkowy wieczór. Wielokrotnie podkreślał, że ta noc nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie fakt, że na swojej drodze nie spotkał LESZKA DEMBKA, PIOTRA PAWŁOWSKIEGO i GRZEGORZA HACISKIEGO. Nie zapomniał też o szczecińskim oddziale Związku Literatów Polskich, który również od pierwszej edycji mu towarzyszy. Jest przekonany, że ten poetycki happening będzie niósł za sobą kolejne inicjatywy. Tu pochwalił się, że w czwórkę założyli Fundację Wspierania Kultury „Noc Poetów”, która już przyszłym roku zorganizuje konkursy poetyckie i literackie adresowane do dzieci ze szkół wiejskich.
Trema odbierała głos
Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach, także i teraz Noc Poetów rozpoczęła się od wszechnicy, w trakcie której poeci osobiście przedstawiali swoje wiersze. Przyjechali z różnych stron Polski. Nauczyciele, żołnierze, urzędnicy, duchowni, emeryci, studenci, a nawet jeden, i to rapujący gimnazjalista. Prawie każdy z uczestników stając przed mikrofonem mówił o tremie. Ta niektórym wręcz odbierała mowę. Szczecinianka EDYTA RAUHUT tylko oczami była w stanie podziękować ks. Kokorzyckiemu za to, że wyręczył ją w przeczytaniu napisanych przez nią strof. W ubiegłym roku też brakowało jej odwagi, ale tym razem już z uśmiechem i wyjątkowo pięknie o miłości mówiła MAŁGORZATA KRÓL. Jej debiutancki tomik zatytułowany „Nagie serca – wiersze nieprzytomnie miłosne”, który wydała pod pseudonimem SONIA JACKOWSKA, również cieszył się dużym powodzeniem. Owacje na stojąco zebrała bardzo ekspresyjna IRENA ZIELIŃSKA z Międzyrzecza. Choszczno - Jubileuszowa Noc Poetów  Dopiero później publiczność dowiedziała się o tym, że to wielce utytułowana poetka, autorka kilku już tomików, a jej teksty śpiewane były m.in. w krakowskiej Piwnicy pod Baranami”. W tę noc nie mogło zabraknąć także choszczeńskich akcentów. Najpierw gorzowianin R Habdas jeden ze swoich wierszy dedykował WŁADYSŁAWOWI ŁAZUCE, a potem swoimi wierszami pochwalili się: MARTYNA ZAWISZA, ROMAN SZYMAŃSKI i ELŻBIETA ŻUKROWSKA.
Dowcipny jak... Żak
Jak zauważył ks. Kokorzycki, każda z edycji Korytowskiej Nocy Poetów miała swoich cichych i głośnych bohaterów. Wiele z nich powraca, a stali bywalcy biją im brawo nawet wtedy, kiedy jeszcze nie recytują. Tak i tym razem było z KRZYSZTOFEM ŻAKIEM, który w sposób wyjątkowo prosty i nieco satyryczny opowiada (prawie zawsze) o seksie czy o facetach w sutannie. Wiele braw zebrał również,  jeszcze gimnazjalista PETROS FILIPOS EDSON ARANTES BŁOGOWSKI. Już samym nazwiskiem zaskoczył zebranych, ale prawdziwe owacje otrzymał za… raperskie wykonanie swojego wiersza. Tradycyjnie już, tuż po wszechnicy spłonęły wierszy autorów, którzy w tym roku wydają lub wydali debiutanckie tomiki. Tym razem za pochodnie chwycili KRYSTYNA RODZEWICZ i wspomniany już K. Żak.
Tadeusz Krawiec

Podczas V Korytowskiej Nocy Poetów swoje wiersze zaprezentowali:


GRZEGORZ HACISKI, KRYSTYNA IGNAŚ, ROBERT FLORCZYK, KATARZYNA CHABOWSKA, ADAM WIKTOR SIEDLECKI, PIOTR PAZDAN, ZBIGNIEW JANHZ, MAGDALENA SOWIŃSKA, STANISŁAW MARUSZCZAK, TERESA DOMINICZAK, JANUSZ KAWALKOWSKI, ROMAN HABDAS, LESZEK DEMBEK, ALEKSANDRA BALTISSEN, ANNA CZAPLICKA, ANNA JAKUBCZAK, ANNA ZANIEWSKA, STANISŁAWA NOWAK, EDYTA RAUHUT, FERDYNAND GŁODZIK, IRENA ZIELIŃSKA, JOLANTA PHOL-CHARZEWSKA, KAZIMIERZ DOMOZYCH, MAŁGORZATA KRÓL, MARTYNA ZAWISZA, PETROS FILIPOS BŁOGOWSKI, ELŻBIETA ŻUKROWSKA, ROMAN SZYMAŃSKI, BARBARA PALA, HALINA RÓŻANE
K i PIOTR PAWŁOWSKI

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.