WiększaMniejszyNormalny
06.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Odrodzona Dziesiątka Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
08.09.2015.
Choszczno - Odrodzona Dziesiątka CHOSZCZNO. Po siedmiu latach przerwy wróciła na nasze ulice Choszczeńska Dziesiątka. PAWEŁ CZAPIEWSKI i cała grupa zapaleńców zgromadzonych wokół „Choszczno Biega” i Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi  „Niagara” stworzyli imprezę, którą ukończyło 319 biegaczy, w tym aż 57. z Choszczna. Z numerem „1” pobiegł pomysłodawca i organizator pierwszych sześciu edycji „Choszczeńskiej Dziesiątki” ZDZISŁAW PEREPICZKO. Na listę zwycięzców wpisali się: MICHAŁ HULEWICZ (Gorzów Wielkopolski) i MALWINA DYMEK (Chełst).

Historia tego biegu sięga do roku 1992. Właśnie wtedy ZDZISŁAW PEREPICZKO skrzyknął wokół siebie kilkunastu społeczników w mundurach i zorganizował pierwszą dziesiątkę. Ten fakt mało już kto pamięta, ale wówczas byliśmy w stawce 350 polskich miast, które miały swoje biegi uliczne (dzisiaj są ich tysiące – red.). Niewątpliwą ciekawostką było też to, że debiut odbył się pod patronatem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której przewodniczył znany satyryk JANUSZ REChoszczno - Odrodzona Dziesiątka  WIŃSKI. W pierwszym biegu triumfowała para Z. Perepiczko (33’15”) – BEATA BALCERZAK (Słubice – 38’06”). Rok później na tej imprezie pojawiły się już pierwsze gwiazdy. Wówczas wygrał ZBIGNIEW MURAWSKI (Szczecin) i był pierwszym zawodnikiem, który ukończył ten bieg w czasie poniżej 30 minut (29’59”). Kolejny rekordy padły w trzeciej edycji. Właśnie wtedy wygrał JAROSŁAW CICHOCKI (Szczecinek – 29’31”), także drugi ANDRZEJ NOWAK i trzeci ZENON SZCZĘŚNIAK nie przekroczyli 30 minut (to był najszybszy bieg w historii).
Z. Perepiczko promując wówczas Choszczeńską Dziesiątkę zalicza m.in. ultrabieg z Gorzowa do Monte Cassino (2126 km), jest też czas, że w tych działaniach wspiera go nieżyjący już mistrz olimpijski WŁADYSŁAW KOMAR. W 1995 roku za sprawą Holendra LIEUWE DIRKSMY impreza zyskuje miano „międzynarodowej”, a rok później włączona zostaje w obchody Dni Choszczna. Właśnie wtedy twarzą tego wydarzenia był m.in. srebrny medalista mistrzostw świata na 3 tys. metrów z przeszkodami BOGUSŁAW MAMIŃSKI. W 1998 roku Z. Perepiczko wyjechał z Choszczna i kolejne edycje organizowało już Centrum Rekreacyjno-Sportowe, wspierane przez szeroką grupę społeczników. W tym czasie systematycznie przybywała liczba startujących dzieci (było kilkanaście kategorii wiekowych, a w niektórych ponad 250 startujących – red.), natomiast zdecydowanie spadał prestiż biegu. Głównie dlatego, że w kraju przybywało imprez sponsorowanych przez duże firmy. Bez odpowiednich nakładów (głównie nagród finansowych dla biegaczy), trudno było się wkomponować w jakiś konkretny termin. Wypalili się też wolontariusze, którzy nie mieli już ochoty tworzenia biegów, w których startowało niewielu choszcznian. Podsumowując historyczne już wspomnienia warto podkreślić, że na początku organizatorzy bardzo poważnie myśleli o tym, aby trasa otrzymała atest PZLA. Jak zwykle na przeszkodzie stanęły pieniądze, a właściwie ich brak. W formie ciekawostki podaję nazwiska tych zawodników i zawodniczek, którzy przybiegali na metę w czasie poniżej 30 i 37 minut. Są wśród nich medaliści mistrzostw Polski, Europy, świata a także zwycięzcy wielu renomowanych, oczywiście w tamtym czasie, maratonów.

Jarosław Cichocki (Szczecinek) – 29’31” (1994), Sławomir Kąpiński (Poznań) – 29’34 (1997), Andrzej Nowak (Nowogard) – 29’36” (1994), Zenon Szczęśniak (Nowogard) – 29’41” (1994), Marek Drzała (Gubin) – 29’48” (2003), Rafał Wójcik (Sporting Międzyzdroje) - 29’51” (2003), Leszek Biegała (Bydgoszcz) - 29’58” (2003), Zbigniew Murawski (Szczecin) – 29’59” (1993)

Joanna Karpińska (Szczecin) – 35’28” (1996), Joanna Karpińska (Szczecin) 35’28” (1997), Maria Kawiorska (Pszczew) – 35’33” (1996), Joanna Karpińska (Szczecin) – 36’16” (1995), Maria Kawiorska (Pszczew) – 36’35” (1997), Renata Antropik (Otwock) – 36’53” (2003), Lucyna Ligaj (Chełmża) – 36’54” (2003)
Choszczno - Odrodzona Dziesiątka
Trasa reaktywowanej w niedzielę Choszczeńskiej Dziesiątki przebiegała ulicami należącymi do miasta, a w głównej części promenadą wokół jeziora Klukom. Niewątpliwą twarzą i motorem tego wydarzenia był PAWEŁ CZAPIEWSKI. Nie podlega dyskusji fakt, że to popularność jego nazwiska sprawiła, iż na starcie stanęło ponad 300 biegaczy. Głównie z Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej, ale byli też tacy, którzy zawitali tu z Krakowa, Bydgoszczy, Poznania, Gdańska, Słupska, Krzyża, i co najważniejsze, ponad 60. z Choszczna. Nieco w tłumie ukrył się złoty medalista olimpijski z Pekinu MAREK KOLBOWICZ, przyjechał też były rywal Pawła, czyli MARCIN FUDALEJ. Zawodnicy owacjami przywitali też Z. Perepiczkę, który wystartował z numerem „1”. Pełne wyniki tej rywalizacji znajdziemy tutaj , ale warto podkreślić, że w kategorii open na podium stanęli: 1. MAREK HULEWICZ (Gorzów – 33’58”), 2. RAFAŁ MISJAN (Strzelce Kraj. – 33’58”), 3. KRZYSZTOF SAWICKI (Szczecin – 34’19”) – 1. MALWINA DYMEK (Chełst – 40’25”), 2. DANUTA KŁACZYŃSKA (Szczecin – 42’10”), 3. IWONA PAPIERSKA (Szczecin – 42’59”. W sumie organizatorzy nagrodzili zawodników w kilkunastu kategoriach wiekowych. Najstarszym uczestnikiem był 69-letni RYSZARD WIECZORKIEWICZ ze Stargardu Szczecińskiego, a najstarszą zawodniczką 56-letnia TERESA GRACZYK ze Szczecina. Wśród mundurowych wChoszczno - Odrodzona Dziesiątka ygrał RAFAŁ WILK z Gryfina, a z naszej gminy najlepszymi okazali się MATEUSZ LEŚNIAK i NIKOLINA SZURGOCIŃSKA. Zarówno biegacze jak i organizatorzy tuż po dekoracji podkreślali, że Choszczeńska Dziesiątka ma swój klimat. – Moim zdaniem powinniście robić wszystko, by większość trasy przebiegała po promenadzie – powiedziała IWONA MARCINIAK. W tym roku dopingowała swojego chłopaka, a za rok zamierzają biec tu już razem. P. Czapiewski tuż po biegu musiał wyjechać, ale nie omieszkamy poprosić go o skomentowanie całej imprezy. Zapytamy też o jej przyszłość.
Tadeusz Krawiec
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.