WiększaMniejszyNormalny
05.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.11.2015.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami
CHOSZCZNO. Owacje na stojąco, a przede wszystkim wiele pochwał usłyszeli zuchy i harcerze, którzy w środowy wieczór zaprezentowali się w poetycko-wokalnej wieczornicy poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcmistrz STEFAN SZEMLIJ przypomina, że jeszcze pięć lat temu choszczeńskie harcerstwo dosłownie raczkowało, a dziś bardzo aktywnie działają aż trzy drużyny: Czarna 7, Ad Astra i Wiewiórki.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami  Środową wieczornicę, którą zuchy i harcerze przygotowali w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, najbardziej przeżywali rodzice i dziadkowie. To głównie oni już na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem wypełnili salę Klubu 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie. MAREK LEWANDOWSKI, kierownik tej placówki otwierając wieczornicę przypomniał, że choszczeńscy harcerze właśnie u niego znaleźli miejsce na harcówkę i działają tu już drugi rok. – Wielokrotnie miałem okazję podglądać, w jak wspaniały sposób potrafią uczyć patriotyzmu. Jestem przekonany, że dziś sami się o tym przekonamy – mówił do mocno przejętych rodziców i dziadków. Przedstawił też samych aktorów. - Zuchy i harcerze, to członkowie 1 Choszczeńskiej Drużyny Wielopoziomowej „Czarna 7” im. Stanisława Broniewskiego, Choszczeńskiej Drużyny Harcerskiej „Ad Astra” oraz Choszczeńskiej Gromady Zuchowej „Wiewiórki”. Nad przygotowaniem całości czuwały drużynowe: LAURA MATUK, KLAUDIA WŁODARCZYK, ALICJA MAJEWSKA i DOROTA BIAŁACH – M. Lewandowski tłumaczył, że to również one całość wyreżyserowały.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami
Już w chwilę po rozpoczęciu, razem z nimi pieśni patriotyczne śpiewała również widownia. Okazuje się, że takie szlagiery jak „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” czy „Rozkwitały pąki białych róż” są nam dobrze znane, a po przygotowane przez harcerzy śpiewniki, sięgano dopiero przy dalszych zwrotkach. O owacjach już wspominaliśmy, ale na podsumowanie harcmistrz STEFAN SZEMLIJ dumny z końcowego efektu przypomniał, że jeszcze pięć lat temu choszczeńskie harcerstwo odradzało się bardzo powoli.
Nawiązując do jego myśli, warto przypomnieć, że dokładnie 24 września 2010 roku odbył się w Choszcznie jubileuszowy zlot tzw. „Środowiska bieszczadzkiego”. W 100-lecieChoszczno - Niepodległościowe śpiewanie  powstania polskiego harcerstwa odsłonięto w Zespole Szkół Nr 1 pamiątkową tablicę oraz otwarto okolicznościową wystawę. W historii choszczeńskiego harcerstwa istnieje zapis, że pierwszy hufiec zarejestrowany został 28 czerwca 1946 roku, a za jednego z jego organizatorów uważa się ks. JERZEGO KOWALSKIEGO. Przez kolejnych ponad 60 lat przez jego szeregi przewinęły się rzesze młodzieży, jednak w 1999 roku choszczeński hufiec zostaje rozwiązany. Nie było narybku i tylko starsi harcerze nadal bardzo aktywnie spotykali się w swoim środowisku (tak m.in. powstał krąg seniorski „Wodawa” – red.). Dziś S. Szemlij wskazując m.in. na D. Białach otwarcie przyznaje, że wydarzenie z 24 września 2010 roku było przełomowym momentem dla odnowy choszczeńskiego harcerstwa. Opisana wieczornica też jest tego najlepszym przykładem.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.