WiększaMniejszyNormalny
13.12.2019.
    
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.11.2015.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami
CHOSZCZNO. Owacje na stojąco, a przede wszystkim wiele pochwał usłyszeli zuchy i harcerze, którzy w środowy wieczór zaprezentowali się w poetycko-wokalnej wieczornicy poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcmistrz STEFAN SZEMLIJ przypomina, że jeszcze pięć lat temu choszczeńskie harcerstwo dosłownie raczkowało, a dziś bardzo aktywnie działają aż trzy drużyny: Czarna 7, Ad Astra i Wiewiórki.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami  Środową wieczornicę, którą zuchy i harcerze przygotowali w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, najbardziej przeżywali rodzice i dziadkowie. To głównie oni już na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem wypełnili salę Klubu 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie. MAREK LEWANDOWSKI, kierownik tej placówki otwierając wieczornicę przypomniał, że choszczeńscy harcerze właśnie u niego znaleźli miejsce na harcówkę i działają tu już drugi rok. – Wielokrotnie miałem okazję podglądać, w jak wspaniały sposób potrafią uczyć patriotyzmu. Jestem przekonany, że dziś sami się o tym przekonamy – mówił do mocno przejętych rodziców i dziadków. Przedstawił też samych aktorów. - Zuchy i harcerze, to członkowie 1 Choszczeńskiej Drużyny Wielopoziomowej „Czarna 7” im. Stanisława Broniewskiego, Choszczeńskiej Drużyny Harcerskiej „Ad Astra” oraz Choszczeńskiej Gromady Zuchowej „Wiewiórki”. Nad przygotowaniem całości czuwały drużynowe: LAURA MATUK, KLAUDIA WŁODARCZYK, ALICJA MAJEWSKA i DOROTA BIAŁACH – M. Lewandowski tłumaczył, że to również one całość wyreżyserowały.
Choszczno - Niepodległościowe śpiewanie z harcerzami
Już w chwilę po rozpoczęciu, razem z nimi pieśni patriotyczne śpiewała również widownia. Okazuje się, że takie szlagiery jak „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” czy „Rozkwitały pąki białych róż” są nam dobrze znane, a po przygotowane przez harcerzy śpiewniki, sięgano dopiero przy dalszych zwrotkach. O owacjach już wspominaliśmy, ale na podsumowanie harcmistrz STEFAN SZEMLIJ dumny z końcowego efektu przypomniał, że jeszcze pięć lat temu choszczeńskie harcerstwo odradzało się bardzo powoli.
Nawiązując do jego myśli, warto przypomnieć, że dokładnie 24 września 2010 roku odbył się w Choszcznie jubileuszowy zlot tzw. „Środowiska bieszczadzkiego”. W 100-lecieChoszczno - Niepodległościowe śpiewanie  powstania polskiego harcerstwa odsłonięto w Zespole Szkół Nr 1 pamiątkową tablicę oraz otwarto okolicznościową wystawę. W historii choszczeńskiego harcerstwa istnieje zapis, że pierwszy hufiec zarejestrowany został 28 czerwca 1946 roku, a za jednego z jego organizatorów uważa się ks. JERZEGO KOWALSKIEGO. Przez kolejnych ponad 60 lat przez jego szeregi przewinęły się rzesze młodzieży, jednak w 1999 roku choszczeński hufiec zostaje rozwiązany. Nie było narybku i tylko starsi harcerze nadal bardzo aktywnie spotykali się w swoim środowisku (tak m.in. powstał krąg seniorski „Wodawa” – red.). Dziś S. Szemlij wskazując m.in. na D. Białach otwarcie przyznaje, że wydarzenie z 24 września 2010 roku było przełomowym momentem dla odnowy choszczeńskiego harcerstwa. Opisana wieczornica też jest tego najlepszym przykładem.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.