WiększaMniejszyNormalny
23.02.2020.
     
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Jakie żniwa takie dożynki Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.09.2016.
Choszczno - Jakie żniwa takie dożynki
  CHOSZCZNO. Ulewny deszcz zdrowo pomieszał szyki podczas obchodzonego w niedzielę Gminnego Święta Plonów. Mimo tego starostowie ROZALIA KRASOWSKA i WIESŁAW BUCHAJCZYK z uśmiechami na twarzy dzielili się chlebem upieczonym z tegorocznej mąki. W konkursie wieńcowym po raz pierwszy od czterech lat, to nie Suliszewo lecz Zamęcin zdobył główną nagrodę. JERZY GARBICZ pocieszył się jednak tym, że… wygrali turniej sołecki.
 
Tytuł artykułu, to cytat z wypowiedzi starostów dożynkowych ROZALII  KRASOWSKIEJ i WIESŁAWA BUCHAJCZYKA, którzy opowiadając o tegorocznych zbiorach podkreślali, że ten rok zdecydowanie nie należał do najlepszych. – W maju, kiedy rośliny potrzebują najwięcej wilgoci, nie spadła ani jeChoszczno - Jakie żniwa takie dożynki dna kropla deszczu. Za to gdy nadszedł czas zbiorów, to było go tak dużo, że nie można było wjechać kombajnem w pole – mówi pani Rozalia. Przypomnijmy, że dożynkowa gospodyni pochodzi z Sulina. Tu wspólnie z mężem i dziećmi gospodarzą na 200-hektarowym gospodarstwie. Z kolei W. Buhajczyk pochodzi z Rzeczek, gdzie prowadzi 60-hektarowe gospodarstwo, ukierunkowane na uprawę rzepaku i pszenicy. – Miałem pecha, bo rzepak dwukrotnie zniszczył grad i w efekcie zebrałem niespełna trzy tony z hektara. Z pszenicą też bywało lepiej – skarży się na nieudane plony (więcej o starostach przeczytacie w artykule „Przedstawiamy dożynkowych gospodarzy ” – red.).
Tradycyjnie już po mszy korowód z 13. wieńcami przemaszerował ulicami Wolności, Rybacką i Rycerską. Od kilku lat artystyczną i jakościową normę dożynkowego wieńca wyznaczało dzieło wykonanego przez panie z Suliszewa (wygrywały w latach 2012-2015 – red.) . W tym roku też stanęły na wysokości zadania, ale inne sołectwa nie zasypywały gruszek w popiele. Jurorzy, którym przewodniczyła ANETTA BIKOWSKA, naprawdę nie mieli łatwego zadania, bo jak stChoszczno - Jakie żniwa takie dożynki wierdzali znawcy, co najmniej kilka z nich śmiało może konkurować o palmę pierwszeństwa na najbliższych targach w Barzkowicach. Ostatecznie okazało się, że główna nagroda trafiła w ręce szefowej KGW BOŻENY WIERUCKIEJ i sołtysa MARKA ŻURAŃSKIEGO z Zamęcina. Tym razem na wieńcowym podium znalazły się również prace pań ze Zwierzyna i Kołek, natomiast wyróżnienia otrzymały sołectwa: Gleźno, Korytowo, Piasecznik, Raduń, Rzecko, Sławęcin, Stradzewo, Sulino, Suliszewo i Wardyń. Tradycyjnie już dużą dawkę emocji i śmiechu przyniósł także turniej sołecki. Niestety ze względu na pogodę nie udało się przeprowadzić wszystkich konkurencji, ale ten fakt wcale nie zmartwił sołtysa Suliszewa JERZEGO GARBICZA. To właśnie jego drużyna zwyciężyła, drugie było Sulino, trzecie Wardyń, a czwarte ex quo  Gleźno i Sławęcin. Przez dożynkową scenę przewinęło się kilka formacji i zespołów, ale godnym podkreślenia jest ten finałowy, czyli występ projektu „Korytowo na Ludowo”. Na dożynkach gościliśmy również kilkuosobową reprezentację naszego miasta partnerskiego z Furstenwalde z burmistrzem HANSEM ULRICHEM HENGSTEM na czele. Niemcom bardzo spodobały się niedzielne imprezy i już nas zapewnili, że na przyszłorocznej Choszczeńskiej Sobótce zobaczymy również zespoły ich miasta. Zaprosili także na grudniowe „Christmas Market” oraz przyszłoroczne Stadtfest Furstenwalde.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.