WiększaMniejszyNormalny
05.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Zdjęcia mówią o historii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.11.2016.
Choszczno - Zdjęcia mówią o historii CHOSZCZNO. W Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej SŁAWOMIR GIZIŃSKI przypomniał, jak kiedyś wyglądało nasze miasto. – Szczególnie młodzieży powinniśmy uzmysławiać to, że powstało dosłownie z ruin – zachęca do dzielenia się pamiątkami z lat powojennych.

Choszczno - Zdjęcia mówią o historii W trakcie spotkania zatytułowanego „Historia Choszczna na powojennej fotografii” SŁAWOMIR GIZIŃSKI mówił głównie o ostatnim 70-leciu naszego grodu. Jego zdaniem miasto należało do tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku działań II wojny światowej. Choć dziś historycy i regionaliści twierdzą, że w lutym 1945 roku zrujnowanych zostało od 60 do 80 procent budynków, to jednak fotografia wykonana prawdopodobnie w kwietniu 1945 roku wyraźnie wskazuje, że w centrum nie uratował się żaden obiekt, łącznie z kościołem.
Nim jednak S. Giziński pochwalił się swoimi zbiorami, bibliotekarka HALINA KLUCZEWSKA poinformowała, że od pewnego czasu Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie zbiera tzw. dokumenty życia społecznego. Wytłumaczyła, że pod tym bardzo szerokim pojęciem, kryje się wszystko to, co w jakiś sposób dokumentuje powojenną historię naszego miasta. Okazuje się, że chodzi im m.in. o: plakaty, afisze, zaproszenia, kalendarze, biuletyny, informatory, foldery, mapy, plany, katalogi wystaw, programy imprez, prospekty, cenniki, ulotki reklamowe, wizytówki firmowe, sprawozdanie z działań stowarzyszeń, statutu, regulaminy takich stowarzyszeń, druki propagandowe, płyty, rękopisy, maszynopisy, wykazy osobowe, karty pocztowe i w końcu fotografie. Choszczno - Zdjęcia mówią o historii
- Przede wszystkim interesują nas dokumenty, które mają związek z Choszcznem, a także z naszą gminą i powiatem. Głównie przedstawiające wszelkie przejawy życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, a także politycznego – wyliczała H. Kluczewska. Jest przekonana, że przyczynią się one do szerszego poznania naszej historii, jak i też pisania o niej. Nie ukrywała radości z faktu, że na ich apel już odpowiedziało kilkanaście osób. Dziękując: LUCYNIE CICHORSKIEJ, PIOTROWI FISZEROWI, STEFANII GIBASZEK, TADEUSZOWI JANUSZKIEWICZOWI, WANDZIE BŁASZCZYK, JADWIDZE MELNAROWICZ, STANISŁAWOWI MATYSIAKOWI, MARIANOWI ZMITROWICZOWI, ADAMOWI SZYMAŃSKIEMU, HENRYKOWI KOWALSKIEMU i RYSZARDOWI DUKINDORFOWI, jeszcze raz zwraca się do instytucji, urzędów i osób prywatnych o przekazywanie wszystkiego, co może być źródłem informacji o naszej historii.
O tym, że zaproponowana przez MBP archiwizacja, jest jednym z najlepszych sposobów na ratowanie naszej wspólnej przeszłości, przekonywał również S. Giziński, który prezentując swoje zbiory, wiele razy wymieniał sytuacje, kiedy to ratował zdjęcia przed całkowitym niebytem. Proponuje też, aby pójść jeszcze dalej i wydać te pamiątki, np. w postaci jakiegoś albumu lub książki.
Marta Naskręt (tk)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.