WiększaMniejszyNormalny
28.01.2020.
     
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Znaleźli brakujący kolor tęczy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.12.2016.
Choszczno - Złote gody - Znaleźli brakujący kolor tęczy
CHOSZCZNO. W sobotę ANNA i JAN WORMOWIE w Urzędzie Stanu Cywilnego odznaczeni zostali Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Choć wszyscy jubilaci obchodzący złote gody nie kryją dumy z tego, że razem dotrwali do takiej chwili, to jednak pp. Wormowie mają szczególne powody do radości. – Przez nasz dom przewinęło się 49 dzieci, mamy też 32. wnuków. Najwyższy czas, aby pojawiły się prawnuki – mówi pan Jan.


      Pani ANNA WORM zapytana w sobotę o to, kiedy poznała przyszłego męża, bez chwili zastanowienia odpowiada, że było to dokładnie 1 maja 1966 roku. - Spotkaliśmy się na zabawie i od razu wpadliśmy sobie w oko – z uśmiechem wspomina tamtą chwilę. Szybko dodaje, że już w grudniu stanęli na ślubnym kobiercu. Pan JAN WORM trafił do Choszczna nieco wcześniej. – Po promocji i ukończeniu szkoły oficerskiej otrzymałem skierowanie do tutejszej brygady. Tu przeszedłem wszystkie szczeble kariery służbowej i stąd też poszedłem na emeryturę – wspomina. Zaznacza, że przyjechał tu z Poznania, a Choszczno po raz pierwszy zobaczył w 1963 roku. Choszczno - Złote gody - Znaleźli brakujący kolor tęczy
       - Tak naprawdę nasze życie zmieniło się dopiero po tym, jak mąż odszedł z wojska. Wychowaliśmy dwoje własnych dzieci, które wówczas były już poza domem. Wtedy właśnie zdecydował o tym, abyśmy przyjęli pod swój dach dziecko potrzebujące pomocy – tłumaczy pani Anna. Opowiada, że właśnie w takich oto okolicznościach stworzyli rodzinny dom dziecka, który prowadzili przez kolejne 22 lata. Mocno akcentuje przy tym fakt, że stało się to dokładnie 15 lipca 1994 roku.– Wychowałem się w sierocińcu i zawsze sobie obiecywałem, że w przyszłości będę wspierał dzieci, które potrzebują pomocy – tłumaczy tę decyzję pan Jan. On również się uśmiechnął, gdy uzmysłowił sobie, iż podejmując ten krok myśleli o zaopiekowaniu się tylko jednym dzieckiem. Skończyło się na… 47. – 19. z nich usamodzielniliśmy. Pięcioro zostało adaptowanych, w tym dwoje trafiło aż do USA. Prawie połowa wróciła do swoich biologicznych rodziców – wylicza jubilat. Pani Anna akcentuje słowo „skończyło się”, bo jak tłumaczy, w kwietniu br. zdecydowali się na przerwanie tej życiowej misji.
Choszczno - Złote gody - Znaleźli brakujący kolor tęczy
– Wychowywanie dzieci, to bardzo duża odpowiedzialności, a my mam już swoje lata. Chciałoby się, aby wszyscy zdobyli zawód, ukończyli studia, trzeba załatwić mieszkanie, meble, a przede wszystkim pracę… dla nas, to już zbyt duże wyzwania – tłumaczy jubilatka. Podkreśla, że zawsze wszystkie traktowali jak własne, więc dziś śmiało mogą się chwalić, że mają 49 dzieci. Oczywiście z równie nieskrywaną dumą opowiadają też o 32 wnukach, z których 27 dali im wychowankowie. – Nie ma takiej możliwości. Dogadują się między sobą i przyjeżdżają w różnym czasie – pani Anna wyprzedza pytanie o to, czy wszyscy przyjadą świętować ich złote gody.
      Dziś każde z jubilatów w inny sposób patrzy na minione życie. – Trzeba się kochać, czuć do siebie szacunek i zrozumienie – taką receptę daję pan Jan. Jego żona bez chwili zastanowienia stwierdziła, że dziś nie widzi takiego panaceum. – Jeśli ktoś twierdzi, że życie można przejść bez kłopotów, to nie ma racji. Tak naprawdę, to trudno powiedzieć, kto i co pisze nam życiowy scenariusz. Od siebie mogę tylko dodać, że myśmy znaleźli swój, ten brakujący kolor tęczy – podsumowała.
Tadeusz Krawiec
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.