WiększaMniejszyNormalny
29.03.2020.
      
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Nie ma ciszy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
18.05.2017.
Choszczno - Nie ma ciszy CHOSZCZNO. Wydawałoby się, że nasze miasto nigdy nie imponowało zbyt dużą ilością rodzimych pisarzy i poetów, a tymczasem we wtorkowe popołudnie, w jednym miejscu, a dokładniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej można było spotkać całkiem ich sporą grupę. Znaleźli się tam na zaproszenie ROMANA SZYMAŃSKIEGO, który wykombinował, aby pod hasłem „Poeci poecie”  wesprzeć zmagającego się z chorobą, także poetę ARTURA SZUBĘ.


PIOTR PAWŁOWSKI, ELŻBIETA ŻUKROWSKA, ROMAN SZYMAŃSKI, KRYSTYNA KAMIŃSKA, PIOTR FIGAS, EWA DYBOWSKA, EMIL SZYMAŃSKI, jeszcze korespondencyjna para WŁADYSŁAW ŁAZUKA - ANNA STEFANIAK-KOMARNICKA i  w końcu ARTUR SZUBA. To poetyckie spotkanie poprowadziła HALINA KLUCZEWSKA, a wymienieni autorzy najpierw zaprezentowali się swoimi wierszami, a potem wskazywani przez widzów, czytali teksty Szuby. R. Szymański, tłumacząc ideę tego spotkania przypomniał, że w ostatnim czasie bardzo zróżnicowane środowiska aktywnie wspierają charytatywne przedsięwzięcia mające pomóc – jak to podkreślił – w pogonieniu raka. Wymienił koncerty, imprezy sportowe, spotkania i dodał, że wszystkie te wydarzenia spina hasło „Nie ma ciszy”. I właśnie do tego sloganu bardzo fajnie nawiązaCHoszczno - Nie ma ciszy ł E. Szymański (na zdjęciu). Wywołany do tablicy nie krył tremy, ale też wyjątkowo śmiało dał do zrozumienia, że prawdziwe pisanie dopiero przed nim. – Jednak moja wrodzona grafomania, nie pozwoliła mi przejść obojętnie obok tego wydarzenia – wytłumaczył i zacytował czterowiersz:
„Bo w tym moim grafomańskim zapale,
bo gdybym miał jakikolwiek talent,
to np. makatkę bym sobie wyszył,
oczywiście z napisem „Nie ma ciszy”
- I tu powinna zapaść cisza – spuentował to A. Szuba. Nie ukrywał, że jest zaskoczony faktem, iż jego problem odbił się aż tak szerokim, a jednocześnie dalekosiężnym echem. – Zmaganie się z chorobą nie jest łatwe. Raz przeżywam to łatwiej, innym razem trudniej, ale przez to, że tak wielu z was zdecydowało się walczyć razem ze mną zrozumiałem, że ta moja fizyczność jest tu najmniej ważna. Pozbierałem się, czuję się mocniejszy, ale co najważniejsze, bardziej otwarty na to, co wokół mnie się dzieje – mówił. Podkreślił, że dopiero teraz zauważył całe rzesze jemu podobnych, którzy nie mają choćby cienia szansy na otrzymanie leku, którego tygodniowa dawka kosztuje go 4,5 tys. zł. Szczegółów jeszcze nie zdradził, ale już poprosił o wsparcie, gdy ogłosi swój pomysł.
Ciekawym spostrzeżeniem puentującym to spotkanie było też to, że coraz więcej choszcznian decyduje się na wydanie własnych powieści czy poetyckich tomików. Przypomnijmy, że jeszcze dwa lata temu tylko JOANNA KUPNIEWSKA miała swoją książkę, a dziś pisze już trzecią. Śmiało można stwierdzić, że drukarską farbą pachną jeszcze „Podniebni żołnierze” EUGENIUSZA TOMANA oraz „Zielony karp i okolica” WITOLDA KIEJRYSA (kończy tez kolejną – red.), a tu już słyszymy, że debiutancką powieść  kończy E. Żukrowska. Jakby tego było mało, także choszcznianin PAWEŁ SAKOWSKI właśnie wydał  „Abecadło Bankowej Centrali”. Pełną autoironii i humoru książkę, znakomicie demaskującą realia i zaplecze pracy w banku.
W ten twórczy klimat wpisuje się A. Szuba, który w kuluarach wtorkowego spotkania przypomniał, że przez wiele lat w Choszcznie wydawany był rocznik Przegląd Historyczno-Kulturalny ,,Przekaz’’. Dziś jego numery znajdziemy tylko w archiwach biblioteki, ale warto przypomnieć, że od 1996 roku (wtedy nosił nazwę Choszczeński Rocznik Kulturalny „Przekaz”) był w zasadzie jedynym periodykiem w regionie, który na stałe związał się z kulturą i historią ziemi choszczeńskiej. Warto też wspomnieć, że autorem słynnego oka, czyli loga „Przekazu” jest dobrze nam znany ARTUR GROSZKOWSKI.  Pierwszy numer, ten z 1996 roku, sygnowała redakcja Niezależna Inicjatywa „Poza kontrolą”, a debiutowali w nim m.in. wspomniany wyżej poeta P. Figas i nieżyjący już grafik STANISŁAW NIŻNIOWSKI. W kolejnym przeczytamy teksty m.in. EMILII SZYDŁOWSKIEJ i ROBERTA ŻYŁY, znajdziemy też wiersze dziennikarki i pisarki BEATY IGIELSKIEJ. Podsumowanie jest krótkie: - Proponuję, abyśmy "Przekaz" reaktywowali jeszcze w tym roku - Szuba już zaprasza do współpracy. A my do tego tematu jeszcze wrócimy.
Tadeusz Krawiec
tkrawiec@choszczno.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.