WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Noce w bibliotekach
28.02.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Noce w bibliotekach Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.06.2017.
 
CHOSZCZNO. W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej odbyły się nocne rozmowy o historii miasta oraz o miastotwórczej roli choszczeńskiego garnizonu. Noc później, w Klubie 12 Brygady Zmechanizowanej, członkinie tamtejszego klubu bibliotecznego udowadniały, że "Literatura jest dziewczyną". Oba wydarzenia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2017.
 
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca zarówno czytelnictwo, jak i same biblioteki. To również okazja do atrakcyjnego zaprezentowania zbiorów, działań artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych. W tegoroczną akcję, której przyświecało hasło "Bo czytanie porusza", włączyły się biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie i Klubu 12 Brygady Z mechanizowanej oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Przygotowały wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Legendy zabawą przeplatane

Pierwsza swoje wrota otworzyła MBP, a dokładnie jej oddział dziecięcy. Oprócz projekcji filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz wycieczki nad jezioro Klukom, młodzi czytelnicy poznali choszczeńskie legendy. Odbyły się również warsztaty modelowania balonów.
 

 
Wspomnienia fotografią malowane
Natomiast w czytelni dla dorosłych debatowano na temat historii Choszczna oraz ludzi niegdyś tu mieszkających. Był pokaz fotografii ze starych albumów, dokumentów życia społecznego i licznych kronik, a wykład SŁAWOMIRA GIZIŃSKIEGO, pt. "Miastotwórcza rola garnizonu w Choszcznie", przywołał wiele wspomnień , z czego wywiązała się długa dyskusja, a w efekcie chęć zorganizowania kolejnego spotkania. - On z pewnością w swoich zasobach ma jeszcze wiele smaczków fotograficznych, musimy więc go odpowiednio podejść, by nam je pokazał, oczywiście okraszając odpowiednim komentarzem - powiedział IRENEUSZ JUREWICZ, oceniając materiały, które w piątek przedstawił wspomniany historyk. Tu nie wypada pominąć faktu, że pan Ireneusz zasilił bibliotekę fotografiami z lat 70., a nawet 60. - Zrobione są w takich miejscach, o których nawet najstarsi górale nie wspominają. Myślę tu na przykład o okolicach ul. Rycerskiej, rosnącej tam niegdyś jabłoni przy placu zabaw, czy aktualnym budynku dawnego Eden przy ulicy Rybackiej. Fakt, że nikt nie potrafił zlokalizować tych miejsc oraz odbywająca się w naszym mieście jakiś czas temu wystawa dotycząca powojennego Choszczna, zmotywowały mnie do tego, by podzielić się z innymi tym, co znalazłem w rodzinnych zasobach - opowiada  pan Ireneusz. Dodaje, że większość zdjeć wykonał jego wujek.  - On też zainspirował  mnie,  i jak tylko nauczyłem się cokolwiek trzymać w rękach, to był to właśnie aparat, którego zresztą od 60 lat nie wypuszczam z rąk - kontynuuje.
 
 
O interesujące fragmenty choszczeńskich dziejów, uposażył dom książki RYSZARD DUKINDORF. - Przyniósł zbiór starych pocztówek z okresu Arnswalde, artefakty oraz zbiór zawieszek dla psów z okresu przedwojennego - niektóre z nich zaprezentowała  prowadząca opisywany wieczór bibliotekarka HALINA KLUCZEWSKA. Pochwaliła się także, że  ciekawe materiały, z którymi każdy z nas może się zapoznać, dostarczyli również: TADEUSZ JANUSZKIEWICZ, ADAM SZYMAŃSKI, HENRYK KOWALSKI, ROMAN KOZŁOWSKI oraz ZBIGNIEW ŁASOWSKI. Ten ostatni, zasilił bibliotekę w kronikę Sądu Rejonowego w Choszcznie. - Zawiera głównie materiały dotyczące działalności sądu, przedstawia sylwetki naszych sędziów oraz pracowników tej instytucji - zaznaczył Z. Łasowski. Dodał, że kronikę tę prowadził przez 40 lat, a dziś żałuje, że nie ma osoby, która kontynuowałaby jego dzieło.

 
Uczestnicy wzięli również udział w quizie. Bibliotekarki EWA ZAJKOWSKA i WIOLETTA WITKOWSKA sprawdzały ich wiedzę z zakresu lokalizacji choszczeńskich obiektów. Tegoroczną Noc Bibliotek w MBP najlepiej spuentował wspomniany już wcześniej I. Jurewicz. - Rewelacyjna. Za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego, już nie tylko o tym mieście, ale także o sobie. Oby takich akcji było jak najwięcej. Zapewniam, że jeśli tylko będzie trzecia, czwarta, czy dziesiąta edycja, z pewnością wezmę w niej udział - podsumował.

"Literatura jest dziewczyną"
to hasło sobotniej Nocy Bibliotek w Klubie 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie. Wzięły w nim udział koła biblioteczne ze Szkoły Podstawowej nr 1  oraz ze wspomnianego klubu. - Dziewczęta przebierały się za bohaterki literackie, tańczyły z duchami i czytały opowiadania z dreszczykiem, udowadniając, że "Literatura jest dziewczyną". Była także nocna gra "Escape room - śladami sowy", czyli coś dla dziewcząt o mocnych nerwach - relacjonowała BARBARA GRZEJSZCZYK, która wraz z  ANNĄ STETKIEWICZ przygotowały tegoroczną akcję.

Katarzyna Jezierska
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.