WiększaMniejszyNormalny
04.04.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno - Kulinarna przystań 2017 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.06.2017.
Choszczno - Kulinarna przystań  CHOSZCZNO. W sobotę „Choszczeńskie smaki”, czyli czwartą edycję konkursu kulinarnego w kategorii jadła wygrał „zawijaniec Agaty” z Suliszewa, w pierogach bezkonkurencyjnym okazał się „pieróg-pizza” z Kołek, ciasta zdominowała „podniebna rozkosz” z Zamęcina, a wśród nalewek „malinówka” z Piasecznika.


 Choszczno - Kulinarna przystań 2017W naszej gminie znaleźć można kilkanaście grup pań, które pod szyldem sołectwa lub Koła Gospodyń Wiejskich kultywują kulinarne tradycje przywiezione na te ziemie przez rodziców i dziadków. W tym roku na kulinarnej przystani swoje stoiska miało 13 sołectw: Kołki, Korytowo, Piasecznik, Radaczewo, Raduń, Rzecko, Sławęcin, Smoleń, Stradzewo, Suliszewo, Wardyń, Zamęcin i Zwierzyn.
- Te najstarsze przepisy cechują się przede wszystkim dużą prostotą. Po pierwsze, dominują tu składniki, które zawsze były pod ręką i to w każdej, nawet najbiedniejszej zagrodzie. Po drugie były tanie, a po trzecie bardzo syte, czyli dedykowane dla osób, które ciężko pracowały – tłumaczą panie z Suliszewa. Na dowód podsuwały do spróbowania torciki kresowe ze śmietaną, które wykonały z ziemniaków, cebuli, mąki, jajek, śmietany i twarogu.
Z kolei CECYLIA SZOTT i jej koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich  w Korytowie już na kilka dni przed sobótką zdradziły, że ich pierogi, które nazwały „korytowskimi dinozaurami” będą wizytówką korytowskiego stoiska. – Dlaczego dinozaury? Przede wszystkim są bardzo duże i tak uformowane, że po podsmażeniu można je postawić na talerzu, a w miejscu lepienia ciasta powstaje grzbiet przypominający właśnie dinozaura – tłumaczyła pani Cecylia.
Wśród odwiedzających stoiska przewijało się wiele osób, które szukały oryginalnych potraw. – Każda gospodyni ma internet, więc dzisiaj ze znalezieniem nieznanych nam przepisów nie ma problemów, jednak zdecydowanie lepiej jest przyjść i posmakować, a dopiero potem zapytać o recepturę – mówiła HANNA MAZUREK. Pochwaliła się też tym, że to właśnie na Choszczeńskiej Sobótce spróbowała kiedyś „raduńskich pirogów”. – Od tamtego czasu kilka razy w miesiącu pojawiają się na naszym stole – zapewnia. Tu warto dodać, że m.in. wspomniane „pirogi” i inne potrawy znalazły się w pierwszym wydaniu „Kulinarnej wizytówki gminy Choszczno” oraz w drugiej „Kulinarno-turystycznej podróży po gminie Choszczno”.  Choszczno - Kulinarna przystań 2017
W sobotę wszyscy zachwalali jedzenie, ale zdecydowana większość pań była zawiedziona tym, że ich jadło, pierogi, ciasto czy nalewka nie zyskało uznania w oczach jurorek.
MAŁGORZATA MAJEWSKA, ILONA KOZUBSKA, BARBARA GRZEJSZCZYK i BEATA LEŚNIAŃSKA zgodnie stwierdzały, że gdyby miały do dyspozycji trzy razy tyle nagród, to i tak jeszcze nie miałby pewności, że wszystkie smakołyki zostały odpowiednio docenione. Ostatecznie zdecydowały, że w kategorii jadła, za „zawijaniec Agaty”, główna nagroda należy się dla KGW z sołectwa w Suliszewie. W kategorii pierogów bezkonkurencyjnym okazał się „pieróg-pizza” (sołectwo Kołki), ciasta zdominowała „podniebna rozkosz” (sołectwo Zamęcin), a wśród nalewek „malinówka” (sołectwo Piasecznik).
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

   ...JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA FACEBOOKU

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.