WiększaMniejszyNormalny
17.02.2020.
     
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
70 lat OSP w Stradzewie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
19.09.2017.
70 lat OSP w Stradzewie
STRADZEWO. W sobotę mieszkańcy Stradzewa obchodzili 70 rocznicę powstania miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Z tej okazji na remizie odsłonięto tablicę pamiątkową oraz figurę św. Floriana.


     Jeśli pierwsze powojenne lata nie zostały zapisane w kronikach, dokumentach czy utrwalone na zdjęciach, to po 70 latach trudno jest je w miarę wiernie odtworzyć. Pewne jest to, że historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Stradzewie zaczęli tworzyć pierwsi przesiedleńcy i to zaraz po przybyciu na te ziemie. W kronikach i ustnych przekazach przetrwała informacja, że już w 1947 roku istniał tu zastęp wyposażony w wiadra, bosaki i łopaty. Okazuje się, że stradzewianie bardzo szybko dorobili się zaprzęgu konnego z pompą ręczną i to akurat potwierdza informacja z 1955 roku, bo właśnie wtedy osiągnęli swój największy sukces, czyli wygrali zawody wojewódzkie. Z kolei rok 1960 doskonale pamięta ALFONS STANIK (widzimy go na poniższym zdjęciu – red.) i to m.in. od niego wiemy, że wówczas zajęli drugie miejsce w zawodach powiatowych. Wszystkie straże, oceniane są głównie poprzez udział w akcjach ratowniczych i tutaj już wspomnieniami dzieli się najstarszy ochotnik w Stradzewie, czyli 78-letni STANISŁAW HOŁUBOWSKI. On doskonale pamięta jak m.in. w Pomieniu ratowali płonącą owczarnię. Nie bez znaczenia dla rozwoju tutejszej OSP było to, że prawie od zawsze istniało tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. To właśnie w nim w 1972 roku stworzona została Zakładowa OSP w Stradzewie, z nysą dedykowaną do przewożenia motopompy i reszty sprzętu. W 2001 roku strażacy-ochotnicy wybudowali w czynie społecznym remizę z jednym boksem garażowym, a rok później otrzymali z Danii używanego mercedesa z autopompą wysokiego ciśnienia. Właśnie wtedy w strukturach ochrony przeciwpożarowej zostali zakwalifikowani do kategorii S1 (z jednym wozem bojowym – red.). Dzisiaj OSP w Stradzewie liczy 29 członków, z czego aż 15 przeszkolonych jest do działań ratowniczo-gaśniczych. Mają też 12-osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która w tym roku okazała się bezkonkurencyjna w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.
70 lat OSP w Stradzewie
     Sobotni jubileusz ochotnicy ze Stradzewa rozpoczęli od udziału w mszy świętej, a następnie stanęli na zbiórce przy remizie. Tu ich przełożeni, a także włodarze gminy, samorządowcy, jak również przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nimi jednostek składali im życzenia i gratulacje. - W działaniach bojowych zawsze ważna była wasza odwaga, ale dla samej wioski, jak i dla gminy, tak samo ważne były wasze społeczne działania. Każdy mieszkaniec Stradzewa wie, że ludzie w granatowych mundurach towarzyszyli każdemu wydarzeniu, które kreowało powojenną historię tej miejscowości i to dzięki zaangażowaniu waszych poprzedników, wszelkich liderów i ochotniczej starszyzny, jednostka wychowała i nadal wychowuje pokolenia młodzieży, która również przyczynia się do podnoszenia społecznej wartości Stradzewa. Słowa uznania kieruję też do wszystkich pań, które przez te 70 lat zawsze były z wami, często nawet w jednym szeregu – mówił do mieszkańców burmistrz ROBERT ADAMCZYK. W trakcie uroczystości na budynku remizy odsłonięto tablicę upamiętniającą 70-lecie jednostki oraz figurę patrona strażaków czyli św. Floriana. Poniżej wymieniamy wszystkich druhów, którzy zostali tym dniu wyróżnieni resortowymi medalami i odznakami.
Tadeusz Krawiec

Wyróżnieni z okazji 70-lecia OSP w Stradzewie
Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
RAFAŁ BODNAR, WŁADYSŁAW MĘDYK, MAREK PAŻONTKA, JAN RAKOCZY
Brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
PAWEŁ BASISTY, KRZYSZTOF DOMARECKI, MAREK KUTKOWSKI, MARIUSZ LISIŃSKI
Odznaka „Wzorowy Strażak” - ADAM PRUSAK
Odznaki „Za wysługę lat”: 55-lecie STANISŁAW HOŁUBOWSKI, 30-lecie ZBIGNIEW MICHAŁOWSKI, 25-lecie JAN RAKOCZY, 20-lecie RAFAŁ BODNAR, 10-lecie NORBERT WOSZCZYK, DAWID BRACICHOWICZ, KRYSTIAN PAŻONTKA, 5-lecie MARTIN PAŻONTKA, ADRIAN WOŁOWIEC, MATEUSZ MĘDYK
Brązowa Odznaka MDP: KAMIL BRACICHOWICZ, DOMINIK MICHAŁOWSKI, JAKUB PRUSAK, BARTŁOMIEJ RAKOCZY
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.