WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Droga Eugeniusza Dobosza
19.02.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Droga Eugeniusza Dobosza Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
08.01.2018.

 CHOSZCZNO. 60-lecie twórczości artystycznej obchodzi choszczeński bard EUGENIUSZ DOBOSZ. Podczas zorganizowanego z tej okazji benefisu, który odbył się w Choszczeńskim Domu Kultury zaprezentowano wydaną pod koniec ubiegłego roku płytę "Wspomnienia jubilata".  - To takie podsumowanie mojej drogi artystycznej stworzone zarówno dla tych, którzy mnie znają od lat, jak i tych, którzy dopiero co o mnie usłyszeli - wyjaśnia jubilat.

80-letni EUGENIUSZ DOBOSZ swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał jako ministrant ucząc się śpiewu i gry na pianinie pod opieką choszczeńskiego organisty Pana WRÓBLEWSKIEGO. Debiutował  w październiku 1957 roku w zespole "Sygnał" oraz jako jeden z członków "Kwartetu Męskiego" pod dyrekcją STANISŁAWA KUBIAKA. - Pamiętam 1955 rok, kiedy to przechodząc obok ówczesnego Domu Kultury Kolejarz, usłyszałem śpiew. Natychmiast zajrzałem do środka i… tak się zaczęło, śpiewam do dziś - wspomina artysta, który w miniony piątek w Choszczeńskim Domu Kultury obchodził 60-lecie twórczości artystycznej oraz swoje 80 urodziny. Dodaje, że swoje muzyczne hobby realizował także w zespole estradowym "Tranzyt" oraz w chórze pod batutą SZYMONA WYRZYKOWSKIEGO, a z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca "Stobniczanie" podbijał nie tylko polskie, ale i światowe estrady. - Pan Eugeniusz jest niezwykle cierpliwym, niezawodnym i wspaniałomyślnym kolegą z zespołu.  Podczas każdego naszego występu, śpiewał zawsze tak długo, abyśmy my kobietki mogły zrobić się na bóstwa. Wielokrotnie powtarzał, a nawet wymyślał zwrotki, byśmy mogły bez stresu wyjść na scenę - zagraniczne występy wspominała stobniczanka BARBARA GRZEJSZCZYK.
Młodsze pokolenia wspominają występy pana Eugeniusza z chórem Pogodna Jesień. Aktualnie, podziwiają jego popisy z kwintetem "Mirage", a utwór Franka Sinatry  "My Way" łączą właśnie z postacią Eugeniusza Dobosza. Ostatnio dał się również poznać w międzypokoleniowym projekcie realizowanym przez Szkołę Podstawową w Zamęcinie "Nutki dla Ojczyzny", gdzie dominują pieśni patriotyczne.
Podczas piątkowego benefisu zaskoczył wszystkich płytą, którą zatytułował "Wspomnienia Jubilata". - Wydałem ją dla podsumowania mojej twórczości artystycznej, dedykując tym, którzy mnie dobrze znają, jak i tym, którzy dopiero o mnie usłyszeli - tłumaczy jubilat. Dodaje, że muzyka i śpiew to jego pasje, które szczęśliwie realizuje od 60 lat. - A na dodatek z ludźmi, których darzę ogromnym szacunkiem i serdecznością- nadmienił. Podziękował również  wszystkim, którzy  wspierali go na każdym etapie jego drogi artystycznej. Tu szczególne słowa wdzięczności skierował do swojej małżonki JANINY KOKOCIŃSKIEJ-DOBOSZ.
Na opisywanym benefisie byli również ci, którzy wspominali jubilata nie tylko jako artystę, ale także jako wybitnego sportowca, czy też kolegę z Klubu Rowerowego Voyager. - W latach 70. był czynnym zawodnikiem szpitalnego klubu sportowego i czołowym siatkarzem, z którym  rozegraliśmy wiele meczy, m.in. w 1976 roku pojechaliśmy razem do Radomia na mistrzostwa Polski - kolegę wspomina ALEKSANDRA RYTWIŃSKA. O sportowym aspekcie życia jubilata opowiada również jego syn, JERZY DOBOSZ. - Ojciec był i wciąż jest konkretnym oraz niezwykle wymagającym, a przede wszystkim punktualnym człowiekiem. Na tym polu, nie raz w przeszłości dochodziło do licznych nieporozumień, ale ich skuteczność jest taka, że w tej chwili jesteśmy z bratem i punktualni i konsekwentni w działaniu. To nie kto inny jak tata zaszczepił u nas zamiłowanie do sportu. Dziś biorę udział w maratonach, a Artur ma na swoim koncie duże osiągnięcia w siatkówce. M. in. z klubem juniorskim Stali Stocznia Szczecin zdobył mistrzostwo Polski - wspomina syn.
 
Uroczystość  poprowadziła SANDRA ŻUK,  a  występami uświetnili członkowie zespołów "Na bok Off" i "Mirage" (BOGUSŁAWA i WŁADYSŁAW DYMKOWIE, DOROTA JARMARKIEWICZ i STEFANIA GIBASZEK) oraz wokalistka AGNIESZKA WANDOCH. Na zakończenie jubilat podziękował również tym, którzy pomogli mu stworzyć wspomnianą płytę: STEFANII GIBASZEK (wspierająca wokalnie), JERZEMU JANUSZEWSKIEMU (podkłady muzyczne), PAWŁOWI  LEMIESIEWICZOWI (promotor i producent),  ROMANOWI SZYMAŃSKIEMU (realizator nagrania). Szczególne wyrazy uznania skierował również do MAŁGORZATY KOZŁOWSKIEJ, dyrektorki ChDK. - Zawsze służy dobrą radą, otacza serdecznością, a w razie kłopotów wyciąga pomocną dłoń - podsumował jubilat.

Katarzyna Jezierska

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rewitalizacja w Gminie Choszczno

  

SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.