WiększaMniejszyNormalny
18.01.2020.
     
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Kolporter RSS
Choszczno 2019 - Widowisko "Rycerze wyklęci" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
19.04.2019.
Choszczno 2019 - Widowisko "Rycerze wyklęci" CHOSZCZNO. 1 kwietnia 1269 roku w Choszcznie podpisano jeden z ważniejszych dokumentów XIII-wiecznego Pomorza, czyli porozumienie pomiędzy księciem gdańskim, a margrabiami brandenburskimi. W trwającym wówczas konflikcie cystersów z joannitami, po raz pierwszy pojawia się nazwa naszego miasta i ziemi choszczeńskiej. W 750. rocznicę tego zjazdu, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zaprezentowali widowisko zatytułowane „Rycerze wyklęci”.
        

         W powojennych kronikach, artykułach czy relacjach trudno znaleźć choćby jedną wzmiankę o obchodach rocznicy związanej z nadaniem praw miejskich. Tak naprawdę, to dopiero w 1984 roku po raz pierwszy obchodziliśmy święto miasta. Dokładniej było to 700-lecie, a to oznaczało, że rok 1284 przyjęto, jako datę alokacji Choszczna.  
Choszczno 2019 - Widowisko "Rycerze wyklęci"       Choć na papierze nie było na to żadnego potwierdzenia (historycy już wówczas dawali sobie aż dwa lata tolerancji, 1284 – 1286 – red.), a pierwszy dokument określający Choszczno, jako „civitas” (miasto – red.) pochodzi z 1289 roku, to jednak rok zawarcia pokoju pomorsko-brandenburskiego uznano dla naszego grodu za najważniejszy. Czy słusznie, skoro dziś wiemy, że 1 kwietnia 1269 roku, właśnie w Choszcznie podpisano jeden najważniejszych dokumentów XIII-wiecznego Pomorza? Niewątpliwie był to czas wielkiej zawieruchy spowodowanej sporem pomiędzy cystersami i joannitami, a w konsekwencji walkami książąt, duchownych i rycerzy z Polski, Pomorza, Brandenburgii i Meklemburgii, więc jak na tym tle wygląda fakt, że z żonami, taborami i służbą zjeżdżają do Choszczna m.in. książę gdański Mściwoj II, margrabiowie brandenburscy Jan II, Otton IV i Konrad I. Na dodatek, historycy Choszczno 2019 - Widowisko "Rycerze wyklęci" wskazują też, na „zamieszanych” w to wydarzenie księcia szczecińskiego Barnima I oraz biskupa kamieńskiego Hermana. I tu, jakby samorzutnie nasuwa się pytanie o to, czy elita XIII-wiecznego Pomorza zjechałaby do zwykłej wioski? Inną ciekawostką jest to, że w niemieckim Wunstorf ukazała się książka zatytułowana „700 Jahre Arnswalde, 1269 – 1969”. Nigdy nie została przetłumaczona na język polski, ale już z samego tytułu wynika, że byli mieszkańcy naszego miasta, 700-lecie Choszczna obchodzili 15 lat wcześniej od nas. To właśnie na jej pierwszych stronach, zamieszczony jest dokument w języku łacińskim, podpisany „Arnswolde, anno domini MCCLXIX”.
          Widowisko  historyczne „Rycerze wyklęci”, które zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie, przedstawia nie tylko mroczny świat sprzed wieków, ale przede wszystkim udowadnia, że właśnie wtedy rozpoczęła się historia pisana Choszczna i ziemi choszczeńskiej. Kronikę burzliwych wydarzeń, które rozegrały się na naszym terenie w latach 1267 – 1271, wyreżyserowały nauczycielki historii JOANNA KOLENDA, NATALIA SKOWRON-KOZYRA i muzyk JERZY JANUSZEWSKI. Całość oparta została na badaniach i opracowaniach historyka dr. GRZEGORZA JACKA BRZUSTOWICZA. To właśnie on nam zdradził, że ma już gotową, ale jeszcze nie wydaną książkę, w której bardzo dokładnie opisuje czas „rycerzy wyklętych”.
Tadeusz Krawiec

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Nasze strony
osw

chdk

crs

OSP
Ochotnicza Straż Pożarna
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.