WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow Choszczno - Wiedza czerpana z przeszłości
15.12.2019.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
Choszczno - Wiedza czerpana z przeszłości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
25.07.2019.
Choszczno - Wiedza czerpana z przeszłości
CHOSZCZNO. Pisaliśmy już o tym, że Raduń, Stradzewo, Korytowo, Smoleń i Stowarzyszenie Choszczeńska Dziesiątka otrzymały dofinansowanie z projektu „Społecznik”. Wczoraj mieszkańcy Smolenia wyjechali do Bełcznej, gdzie poznawali historię zachodniopomorskiej kuchni, uczyli się też pieczenia chleba.

     
Choszczno - Wiedza czerpana z przeszłości      Program Społecznik na lata 2019-2021 jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w latach 2017 – 2018, w którym to wnioskodawcy starali się o dotację na realizację tzw. oddolnych i obywatelskich inicjatyw. Przypomnijmy, że po tamtym rozdaniu m.in. w Kołkach mają nowe piłkochwyty, a w Zamęcinie wiatę. W tej odsłonie uznanie zyskały projekty złożone przez strażaków z Radunia, sołectwo w Stradzewie, Stowarzyszenie „Choszczeńska Dziesiątka” i Koło Gospodyń Wiejskich w Smoleniu.
       - Napisaliśmy dwa projekty, ale uznanie zyskał tylko ten, który nazwaliśmy „Wiedza czerpana z przeszłości” – tłumaczyła wczoraj GRAŻYNA KACZMAREK, szefowa KWG ze Smolenia. Na wycieczkę do Bełcznej, gdzie w Dworku Tradycja poznawały historię zachodniopomorskiej kuchni i uczyły się pieczenia chleba, pojechało 24 mieszkańców wsi. Członkinie koła z nostalgią wspominały czasy, kiedy to w ich rodzinnych domach pieczono chleb, jednakże wczorajsze wydarzenie, najdłużej utkwi w pamięci LENY KACZMAREK i FILIPA KUCHTY. To właśnie oni dobierali składniki, mieszali i ugniatali ciasto, a na koniec ułożyli na chrzanowych liściach i zanieśli do pieca. W międzyczasie każdy z uczestników mógł się przekonać, jak trudno jest wyrobić mąkę z żyta, mieląc zboże na kamiennych żarnach. Wysłuchali też opowiadania o historii zachodniopomorskiej kuchni. Tu GRAŻYNA ZAREMBA-SZUBA, autorka „Pomorskiej książki kucharskiej” mówiła m.in. o tradycjach związanych z naszym regionem, a przede wszystkim o tym, jak wyszukane, a jednocześnie proste może być nasze jedzenie. – Czy ktoś z was jadł sałatkę z podagrycznika, uciążliwego chwastu rosnącego na naszych podwórkach, albo próbował marynowanych, niedojrzałych orzechów włoskich? – zaskakiwała pytaniami.
Choszczno - Wiedza czerpana z przeszłości         Za to zaskoczenia nie było, gdy na stole pojawił się bochen świeżo upieczonego chleba. Efekt był taki, że pokrojony w pajdy, posmarowany domowym masłem, zniknął ze stołu w kilka chwil. W drodze powrotnej wszyscy zapewniali, że mają ochotę na robienie własnych wypieków. – I będą mieli do tego okazję, bo w sierpniu zrobimy sobie spotkanie, na które każdy przyniesie własne ciasto lub pieczywo. Wspólnie też wybierzemy to, które będzie nam najbardziej smakowało – podsumowała G. Kaczmarek. Dodajmy, że w okolicznościowym konkursie, dotyczącym oczywiście pieczywa, aż cztery osoby zajęły pierwsze miejsce. Byli to: KATARZYNA KUCHTA, FILIP KUCHTA, JUSTYNA ANDRYSZCZAK i ANNA WŁADYCZAK.
Tadeusz Krawiec
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2019 www.choszczno.pl.