WiększaMniejszyNormalny
AKTUALNOŚCI arrow Informacje ogólne arrow 70 lat OSP w Kołkach
27.01.2020.
AKTUALNOŚCI
Gospodarka Odpadami
Galeria 2020
Galeria 2019
Galeria 2018
Galeria 2017
Galeria 2016
Galeria 2015
Galeria 2014
Galeria 2013
Galeria 2012
Galeria 2011
Galeria archiwum
"Biuletyn Choszczeński"
Organizacje pozarządowe
Z kart historii
Kluby sportowe
Kontakt
Powiadom nas
----------------------------------------
Turyści
----------------------------------------
Mieszkańcy
----------------------------------------
NIERUCHOMOŚCI - Inwestycje
Mapa strony
----------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------
Ochotnicza Straż Pożarna
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

System informacji przestrzennej Miasta i Gminy Choszczno
EDG
eod
bip
eod
lcc
rejestr
70 lat OSP w Kołkach Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
09.09.2019.
70 lat OSP w Kołkach CHOSZCZNO. Ochotnicza Straż Pożarna w Kołkach obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, zawody sportowo-pożarnicze oldbojów i zabawa. – To niewątpliwie jedna z najbardziej utytułowanych jednostek z naszego regionu. Jako jedyni z naszej gminy mają w swoim dorobku, zwycięstwa na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej – wyliczają ich sukcesy zawodowi strażacy.


      Na uroczystości poświęconej 70-leciu powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołkach, historię tej jednostki przypomniały MAJA BARANOWSKA i WIKTORIA SZOTT, jedne z najmłodszych członkiń Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z relacji najstarszych mieszkańców wsi wiemy, że inspiracją do założenia straży był pożar polnej wiaty, która spłonęła pod koniec 1948 roku. W kronikach, które czytały wyżej wymienione dziewczynki, m.in. zapisane jest to, że już w kilka miesięcy później, za sprawą pierwszego prezesa MIECZYSŁAWA OGRODOWICZA, jednostka liczyła już 35 członków. Stamtąd też wiemy, że już niebawem zaliczyli chrzest bojowy, jadąc zaprzęgiem konnym z ręczną pompą, do pożaru w pobliskim Malczewie. Od 1953 do 1965 roku jednostce prezesował WILLI KOSZEDE (ciekawe czy był Kaszubem?), a po nim schedę przejął EDWARD TOMCZYK (1965 – 1975). Dopiero od tej  kadencji znane są też nazwiska naczelników, warto jednak przypomnieć, że kolejnymi prezesami byli: RYSZARD PASEK (1975 – 1984), KAZIMIERZ PĘDZIWIATR (1984 – 2006), a od 2006 do chwili obecnej, funkcję tę pełni STANISŁAW GROMADZKI.
70 lat OSP w Kołkach      Z tych najbardziej spektakularnych akcji, strażacy wspominają gaszenie lasów, pomieszczeń gospodarczych w tutejszym pegeerze, a także pożar kościoła w Suliszewie oraz mieszkania w Krzowcu. Warto też dodać, że przez parę lat (dokładnie od 1979 do 1993 roku) tutejsza OSP nosiła nazwę: Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna przy Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Kołkach. W 1993 roku rozpoczęto budowę remizy z zapleczem, boksem garażowym i świetlicą. 11 września 1999 roku, czyli w 50-lecie istnienia OSP w Kołkach, odznaczone zostało Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
      Bardzo dynamiczny i pełen sukcesów rozdział zapisał, wybrany w 2006 roku naczelnik KRZYSZTOF GROMADZKI. Od tamtej chwili drużyny OSP, KDP i MDP zaliczyły na swoje konto kilkanaście zwycięstw, począwszy od szczebla gminy, poprzez powiat, województwo i  kończąc na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo- Pożarniczej. K. Gromadzki zmarł w ubiegłym roku, ale to właśnie jego działanie sprawiło,  że jednostka w 2014 roku otrzymała wyremontowaną remizę, bibliotekę, a jakby przy okazji, także i sztandar.
70 lat OSP w Kołkach
        Na opisywanym apelu nie mogło zabraknąć medali, dyplomów, podziękowań i gratulacji. Tu jako pierwszych wypada wymienić byłego prezesa K. Pędziwiatra i obecnego S. Gromadzkiego, którzy są również najstarszymi ochotnikami w Kołkach, i to zarówno stażem, jak i wiekiem. Odznakami odznaczeni zostali również członkowie MDP: GUSTAW GROMADZKI, IGA WOJTOWICZ, TOMASZ SZOTT, AURELIA MAJCHER, MIŁOSZ GROMADZKI i KRZYSZTOF ŻAK. Specjalnie podziękowania burmistrz ROBERT ADAMCZYK wręczył wspomnianemu wyżej S. Gromadzkiemu i WIESŁAWIE ŚWITAJ. Wydarzenie to upamiętniono również tablicą odsłoniętą na frontowej ścianie remizy.     70 lat OSP w Kołkach      Na finał rozegrano zawody sportowo-pożarnicze oldbojów, w których wystartowały zespoły ze Stradzewa, Recza, Zwierzyna, Zamęcina, Radunia i Kołek. Tu ekipy walczyły o puchary ufundowane przez burmistrza R. Adamczyka. – Ostatecznie wygrała drużyna OSP ze Zwierzyna, przed Raduniem i Zamęcinem, ale nam przede wszystkim zależało na tym, aby wszyscy dobrze się bawili – tak skomentował tę rywalizację naczelnik ŁUKASZ ŚWITAJ. Dodał, że nagrodę specjalną dla najstarszego, startującego zawodnika otrzymał 70-letni JÓZEF BASISTY ze Stradzewa. A my podkreślamy, że w zwycięskim składzie ze Zwierzyna pobiegli: PIOTR HŁADUNIUK, TOMASZ GWOŹDZIK, MARIUSZ GWOŹDZIK, MARIUSZ DONCER, ZBIGNIEW FRĄCZYK, PRZEMYSŁAW HŁADONIUK i MAŁGORZATA RATAJ.
Tadeusz Krawiec
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Rewitalizacja w Gminie Choszczno
SYSTEM POWIADAMIANIA MIESZKAŃCÓW

TERMO

CHOSZCZNO

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

"SZANSA"

serdecznie zapraszamy

na naszą stronę na

facebook-u

PROJEKT EUROINNOWACJE
Gospodarka Odpadami
Kalendarz imprez 2012
Choszczno
Fundusze, Projekty, Dofinansowania, Pomoc Finansowa
Rejestr zbiorów danych osobowych Choszczno
Organizacje pozarządowe - kliknij

Przygarnij mnie...

Index firm - Gmina Choszczno

Samorządowy Informator SMS Gminy Choszczno
lcc

Turystyczno – rekreacyjne zagospodarowanie terenów wokół jeziora Klukom oraz na Miejskiej Górze

Lokalna Grupa Rybacka

Północna Izba Gospodarcza - Oddział w Choszcznie

Zadania Inwestycyjne
 
Polska Telewizja Internetowa
Lider Pojezierza
LP
Copyright © 2020 www.choszczno.pl.